Enderby Curling Club

2018 BC Senior Curling Championship - Women

Enderby, BC
Tuesday, February 20, 2018 to Saturday, February 24, 2018


Standings

TeamWL
Anderson10
Cowan10
Jenkins10
Noble10
Bulleid01
Jones01
Roemer01
Thompson01


Qualifiers

EventTeam
Champion



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, February 20, 2018Draw 1 - 2:00PM
Wednesday, February 21, 2018Draw 2 - 11:00AM / Draw 3 - 6:30PM
Thursday, February 22, 2018Draw 4 - 11:00AM / Draw 5 - 6:30PM
Friday, February 23, 2018Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM
Saturday, February 24, 2018Draw 8 - 9:00AM / Draw 9 - 2:00PM


Draw 1 - 2:00PM

Game : 1-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Bulleid0000020X2
Cowan*1111202X8

Game : 1-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Jones1001001X3
Jenkins*0300230X8

Game : 1-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Anderson2003200X7
Roemer*0010011X3

Game : 1-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Thompson001010210X 5
Noble*200102001X 6

Draw 2 - 11:00AM

Game : 2-A | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet A H1234567891011Total
Noble0
Jones0

Game : 2-B | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet B H1234567891011Total
Anderson0
Cowan0

Game : 2-C | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet C H1234567891011Total
Thompson0
Jenkins0

Game : 2-D | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet D H1234567891011Total
Roemer0
Bulleid0

Draw 3 - 6:30PM

Game : 3-A | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet A H1234567891011Total
Cowan0
Thompson0

Game : 3-B | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet B H1234567891011Total
Jenkins0
Roemer0

Game : 3-C | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet C H1234567891011Total
Bulleid0
Noble0

Game : 3-D | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet D H1234567891011Total
Jones0
Anderson0

Draw 4 - 11:00AM

Game : 4-A | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet A H1234567891011Total
Anderson0
Jenkins0

Game : 4-B | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet B H1234567891011Total
Thompson0
Bulleid0

Game : 4-C | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet C H1234567891011Total
Roemer0
Jones0

Game : 4-D | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet D H1234567891011Total
Noble0
Cowan0

Draw 5 - 6:30PM

Game : 5-A | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet A H1234567891011Total
Jones0
Bulleid0

Game : 5-B | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet B H1234567891011Total
Roemer0
Noble0

Game : 5-C | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet C H1234567891011Total
Jenkins0
Cowan0

Game : 5-D | Event : RR [Start in 1 days]

Sheet D H1234567891011Total
Anderson0
Thompson0

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-A | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet A H1234567891011Total
Thompson0
Roemer0

Game : 6-B | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet B H1234567891011Total
Cowan0
Jones0

Game : 6-C | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet C H1234567891011Total
Noble0
Anderson0

Game : 6-D | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet D H1234567891011Total
Bulleid0
Jenkins0

Draw 7 - 2:00PM

Game : 7-A | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet A H1234567891011Total
Jenkins0
Noble0

Game : 7-B | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet B H1234567891011Total
Bulleid0
Anderson0

Game : 7-C | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet C H1234567891011Total
Jones0
Thompson0

Game : 7-D | Event : RR [Start in 2 days]

Sheet D H1234567891011Total
Cowan0
Roemer0


Brackets



Event PL

             
             
 Second best Record 
           
             
Draw 8     
  
         
             
 Third best Record 
Draw 9             
   
Champion  
       
 
 Top Team in Pool 
         
             
             



Teams

Anderson
Kelowna Curling Club
Skip: Karen Anderson
Third: Susan Moran
Second: Janelle Cheyne
Lead: Janis Page
Fifth: Lori Seeman
Coach: Gerry Richard
   
Bulleid
Terrace Curling Association
Skip: Lisa Bulleid
Third: Kathy Simpson
Second: Joan Kucharyshen
Lead: Nancy Ross
Fifth: Cheryl Wyatt
Coach:
   
Cowan
Royal City/ Cloverdale
Skip: Shiella Cowan
Third: Donna Langlands
Second: Crystal Murray
Lead: Victoria Murphy
Fifth:
Coach: Joanne Mick
   
Jenkins
Salmon Arm
Skip: Sandra Jenkins
Third: Kate Horne
Second: Wendy Cseke
Lead: Carol Murray
Fifth:
Coach: Darryl Horne
   
Jones
Chilliwack / Hope
Skip: Kelly Jones
Third: Debbie McKinney
Second: Rosalee Floyd
Lead: Pattie Desjardins
Fifth:
Coach: Natalie Lowe
   
Noble
Qualicum, Parksville, Comox, Langley, Cloverdale.
Skip: Lynne Noble
Third: Penny Shantz
Second: Colleen Robson
Lead: Karen Lepine
Fifth:
Coach: Jim Cotter
   
Roemer
Delta, Royal City, Tunnel Town
Skip: Lynda Roemer
Third: Teri Walker
Second: Marilou Richter
Lead: Karen VanOs
Fifth:
Coach: Marion McNeill
   
Thompson
Richmond-Vancouver
Skip: Yadranka Thompson
Third: Jane Graham-Smith
Second: Pat Upper
Lead: Sandy Tong
Fifth:
Coach:
   


Sponsors