Kamloops Curling Club

2018 BC Winter Games - Boys

Kamloops, BC
Friday, February 23, 2018 to Sunday, February 25, 2018


Standings

TeamWL
                                           Pool A
Yamada30
Tao21
Reed12
Rice03
                                           Pool B
Lowery21
Kent21
Kildaw12
Drought12


Qualifiers

EventTeam
Championship GoldYamada
Championship SilverTao
Championship BronzeKent
Consolation GoldReed
Consolation SilverRice
Consolation BronzeDrought



Draw Times

DatesDraws
Friday, February 23, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM
Saturday, February 24, 2018Draw 3 - 8:30AM / Draw 4 - 5:30PM
Sunday, February 25, 2018Draw 5 - 9:30AM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Tao10010000X2
Yamada*01000111X4

Game : 1-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kent31115320X16
Kildaw*00000001X1

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Reed02234100X12
Rice*00000020X2

Game : 1-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Drought01000203X6
Lowery*00112000X4

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Drought0000X0
Kent*4442X14

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Reed00010011X3
Tao*30300100X7

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lowery44110023X15
Kildaw*00003100X4

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Rice00200000X2
Yamada*21022152X15

Draw 3 - 8:30AM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Yamada0131050X10
Reed*0000202X4

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kildaw0101111X5
Drought*0010000X1

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Rice00010100X2
Tao*23207023X19

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Lowery01010200X4
Kent*00001011X3

Draw 4 - 5:30PM

Game : 4-1 | Event : PL [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Reed011025X9
Drought*000200X2

Game : 4-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kildaw02100100X4
Rice*10012021X7

Game : 4-3 | Event : PL [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lowery*1003000X4
Tao0020213X8

Game : 4-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Yamada0120202X7
Kent*0001010X2

Draw 5 - 9:30AM

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Tao*00030210X6
Yamada03203001X9

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Kent20300002X7
Lowery*00001110X3

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Rice*0000001X1
Reed3114210X12

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Kildaw*10010104X7
Drought04201020X9

Brackets



Event PL

A1 Yamada [7]
           
             
Draw 4  Ice  4  (L to C1)
 Yamada [9]
         
             
B2 Kent [2]
           
  Draw 5      Yamada        
A2 Tao [8]
 
Championship Gold  
       
             
Draw 4  Ice  3  (L to C2)
 Tao [6]  
         
             
B1 Lowery [4]
           
             
             
 
C1 Kent [7]
         
             
  Draw 5      Kent        
   
Championship Bronze  
       
 
C2 Lowery [3]
         
             
             
A3 Reed [9]
           
             
Draw 4  Ice  1  (L to C3)
 Reed [12]
         
             
B4 Drought [2]
           
  Draw 5      Reed        
B3 Kildaw [4]
 
Consolation Gold  
       
             
Draw 4  Ice  2  (L to C4)
 Rice [1] 
         
             
A4 Rice [7]
           
             
             
 
C3 Drought [9]
         
             
  Draw 5      Drought        
   
Consolation Bronze  
       
 
C4 Kildaw [7]
         
             
             



Teams

Drought
Juan de Fuca & Kerry Park
Skip: Sampson McNeil (throws 3rd)
Third: Zack Drought (throws 4th)
Second: Cohen Dawson
Lead: Anthony Budden
Fifth:
Coach: Len Chilibeck
   
Kent
Coquitlam
Skip: Connor Kent
Third: Alex Duncan-Wu
Second: Eugene Fei
Lead: Matthew Fenton
Fifth: Adam Fenton
Coach: Brad Fenton
   
Kildaw
Smithers
Skip: Oliver Klidaw
Third: Duncan Kildaw
Second: Brett Pierce
Lead: Alex Chaplin
Fifth: Kristopher Mclean
Coach: Laurence Turney
   
Lowery
Penticton/ Summerland
Skip: Matthew Lowery
Third: Ryan Trip
Second: Zack Kuechle
Lead: Jacob Martin
Fifth:
Coach: Brian Lyall
   
Reed
Golden Ears Winter Club
Skip: Thomas Reed
Third: Brendan Nichols
Second: Matthew White
Lead: Miles Reed
Fifth: Spencer Faulkner
Coach: Rob Smith
   
Rice
Elkford
Skip: Levi Rice
Third: Mosese Ratudradra
Second: Riley Murray
Lead: Declan Cook
Fifth: Kyler Bolton
Coach: Bob Rice
   
Tao
Richmond Curling Club
Skip: Johnson Tao
Third: Michael Nunn
Second: Noah Argao
Lead: Jack Bradley
Fifth:
Coach: Paul Hazell
   
Yamada
Kamloops Curling Club
Skip: Bryan Yamada
Third: Dniel Griffiths
Second: Nolan Bottineau
Lead: Alexander Landygo
Fifth:
Coach: Raymond Olsen
   


Sponsors
curlbc