Kamloops Curling Club

2018 BC Winter Games - Girls

Kamloops, BC
Friday, February 23, 2018 to Sunday, February 25, 2018


Standings

TeamWL
                                           Pool A
Calhoun30
Taylor21
Mallett12
Starchuk03
                                           Pool B
Richards30
Hafeli21
Holland12
Rigoni03


Qualifiers

EventTeam
Championship GoldRichards
Championship SilverHafeli
Championship BronzeCalhoun
Consolation GoldMallett
Consolation SilverHolland
Consolation BronzeRigoni



Draw Times

DatesDraws
Friday, February 23, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM
Saturday, February 24, 2018Draw 3 - 8:30AM / Draw 4 - 5:30PM
Sunday, February 25, 2018Draw 5 - 9:30AM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Taylor000010410X 6
Calhoun*012201001X 7

Game : 1-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Richards0013023X9
Holland*0100200X3

Game : 1-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Mallett4002400X10
Starchuk*0110011X4

Game : 1-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Hafeli23211100X10
Rigoni*00000010X1

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Hafeli00010220X5
Richards*12101001X6

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Mallett01011001X4
Taylor*20200220X8

Game : 2-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Rigoni000120X3
Holland*452002X13

Game : 2-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Starchuk000101X2
Calhoun*232010X8

Draw 3 - 8:30AM

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Calhoun00221000X5
Mallett*03000001X4

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Holland20000110X4
Hafeli*02210001X6

Game : 3-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Starchuk00050201X8
Taylor*12101040X9

Game : 3-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Rigoni000020X2
Richards*423304X16

Draw 4 - 5:30PM

Game : 4-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Calhoun1001000X2
Hafeli*0010123X7

Game : 4-6 | Event : PL [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Taylor10301000X5
Richards*01040121X9

Game : 4-7 | Event : PL [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Rigoni*0000010X1
Mallett0212104X10

Game : 4-8 | Event : PL [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Holland10320121X10
Starchuk*01001000X2

Draw 5 - 9:30AM

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Richards*4030020X9
Hafeli0201200X5

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Taylor*02010302X8
Calhoun10501020X9

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Mallett10101011X5
Holland*02010000X3

Game : 5 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Starchuk*300020110X 7
Rigoni012301002X 9

Brackets



Event PL

A1 Calhoun [2]
           
             
Draw 4  Ice  5  (L to C1)
 Hafeli [5]
         
             
B2 Hafeli [7]
           
  Draw 5      Richards        
A2 Taylor [5]
 
Championship Gold  
       
             
Draw 4  Ice  6  (L to C2)
 Richards [9]
         
             
B1 Richards [9]
           
             
             
 
C1 Calhoun [9]
         
             
  Draw 5      Calhoun        
   
Championship Bronze  
       
 
C2 Taylor [8]
         
             
             
A3 Mallett [10]
           
             
Draw 4  Ice  7  (L to C3)
 Mallett [5]
         
             
B4 Rigoni [1]
           
  Draw 5      Mallett        
B3 Holland [10]
 
Consolation Gold  
       
             
Draw 4  Ice  8  (L to C4)
 Holland [3]
         
             
A4 Starchuk [2]
           
             
             
 
C3 Rigoni [9]
         
             
  Draw 5      Rigoni        
   
Consolation Bronze  
       
 
C4 Starchuk [7]
         
             
             



Teams

Calhoun
Kamloops
Skip: Maeve Calhoun
Third: Neave Calhoun
Second: Natasha Olmstead
Lead: Kate Hancock
Fifth:
Coach: Lori Olsen
   
Hafeli
Kamloops
Skip: Holly Hafeli
Third: Hannah O'Neil
Second: Jorja Kopytko
Lead: Natalie Hafeli
Fifth:
Coach: Monica Makar
   
Holland
Peace Arch
Skip: Kiana Holland
Third: Tanis Short
Second: Gemma Cooper-Smith
Lead: Chantelle Home
Fifth: Tatiana Yakovleva
Coach: Edward Holland
   
Mallett
Langley, Chilliwack, Golden Ears
Skip: Ashley Mallett
Third: Kaelen Coles-Lyster
Second: Naomi Britz
Lead: Mackenzie Duffill
Fifth: Jensen Recksiedler
Coach: Marla Mallett
   
Richards
Comox Valley
Skip: Gracelyn Richards
Third: Chanelle Meeres
Second: Keelie Duncan
Lead: Bryn Woloshyn
Fifth:
Coach: Sarah Hassall
   
Rigoni
Hirsch Creek
Skip: Gemma Rigoni
Third: Kate Durrant
Second: Andrea Watt
Lead: Ally Feduniak
Fifth: Eryn Czirfusz
Coach: Dave Durrant
   
Starchuk
Grand Forks
Skip: Olivia Starchuk
Third: Payton Maffioli
Second: Hannah Bartlett
Lead: Lisa Sheets
Fifth:
Coach: Leigh Wilson Starchuk
   
Taylor
Royal City/Tunnel Town
Skip: Jensen Taylor
Third: Meredith Cole
Second: Keira McCoy
Lead: Chelsea Taylor
Fifth:
Coach: Brian Cole
   


Sponsors