Trail Curling Club

BC Senior Women's Championships

Trail, BC
Tuesday, February 19, 2019 to Sunday, February 24, 2019


Standings

TeamWL
Richter70
Cowan52
Deputan52
Anderson43
Ernst25
Nichol25
Shearer25
Romeo16


Qualifiers

EventTeam
ChampionRichter



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, February 19, 2019Draw 1 - 7:00PM
Wednesday, February 20, 2019Draw 2 - 11:00AM / Draw 3 - 7:00PM
Thursday, February 21, 2019Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 2:00PM
Friday, February 22, 2019Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM
Saturday, February 23, 2019Draw 8 - 11:00AM / Draw 9 - 2:00PM
Sunday, February 24, 2019Draw 10 - 11:00AM


Draw 1 - 7:00PM

Game : 1-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Shearer01020011X5
Cowan*20102100X6

Game : 1-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Deputan11011001X5
Nichol*00100210X4

Game : 1-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Richter00210102X6
Anderson*11001010X4

Game : 1-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Romeo03011010X6
Ernst*00100202X5

Draw 2 - 11:00AM

Game : 2-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Romeo10020010X4
Deputan*00102101X5

Game : 2-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Anderson10100020X4
Shearer*02000201X5

Game : 2-G | Event : RR [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Richter10001022X6
Cowan*03000200X5

Game : 2-H | Event : RR [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Nichol1100010X3
Ernst*0033101X8

Draw 3 - 7:00PM

Game : 3-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Deputan0000100X1
Richter*1111021X7

Game : 3-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Shearer0114011X8
Romeo*1000100X2

Game : 3-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Cowan311030X8
Ernst*000101X2

Game : 3-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Nichol00011110X4
Anderson*21200001X6

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Cowan01001020X4
Anderson*10010302X7

Game : 4-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Ernst00210110X5
Deputan*11001003X6

Game : 4-G | Event : RR [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Romeo00100X1
Nichol*26041X13

Game : 4-H | Event : RR [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Shearer10110020X5
Richter*02001201X6

Draw 5 - 2:00PM

Game : 5-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Nichol20101202X8
Shearer*01010040X6

Game : 5-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Ernst1010020X4
Richter*0302103X9

Game : 5-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Anderson410311X10
Romeo*003000X3

Game : 5-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Deputan0020100X3
Cowan*2102011X7

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Nichol111011000X 5
Richter*000300112X 7

Game : 6-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Romeo0000100X1
Cowan*1100023X7

Game : 6-G | Event : RR [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Ernst1002020X5
Shearer*0110100X3

Game : 6-H | Event : RR [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Anderson001020000X 3
Deputan*010100011X 4

Draw 7 - 2:00PM

Game : 7-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Ernst0202010X5
Anderson*1050203X11

Game : 7-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Cowan0100311X6
Nichol*2001000X3

Game : 7-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Deputan214210X10
Shearer*000003X3

Game : 7-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Richter0501011X8
Romeo*2010100X4


Draw 9 - 2:00PM

Game : 9 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Cowan11002110X6
Deputan*00120001X4

Draw 10 - 11:00AM

Game : 10 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Cowan00102100X4
Richter*11020011X6

Brackets



Event PL

2 Qualifier - 
 Cowan [6]
         
             
  Draw 9   
 Cowan [4]
       
             
3 Qualifier - 
 Deputan [4]
Draw 10      Richter      
     
Champion  
     
 
1 Qualifier - 
 Richter [6]
       
             
             



Teams

Anderson
Kelowna
Skip: Karen Anderson
Third: Lori Seemann
Second: Wendy Cseke
Lead: Janis Page
Fifth:
Coach: Gerry Richard
   
Cowan
Royal City/Delta Thistle
Skip: Sheila Cowan
Third: Donna Mychaluk
Second: Sandra Comadina
Lead: Victoria Murphy
Fifth:
Coach:
   
Deputan
Chilliwack
Skip: Lisa Deputan
Third: Pam Cuthbert
Second: Crystal Murray
Lead: Donna Maitland
Fifth:
Coach:
   
Ernst
Quesnel
Skip: Brenda Ernst
Third: Dana Johansen
Second: Penny Yamamoto
Lead: Shari Needham
Fifth:
Coach:
   
Nichol
Castlegar
Skip: Heather Nichol
Third: Marnie Matthews
Second: Lee Bedard
Lead: Joyce Maloff
Fifth:
Coach:
   
Richter
Penticton/Kelowna
Skip: Marilou Richter
Third: Dawn Everest
Second: Cindy Curtain
Lead: Deirdre Riley
Fifth:
Coach:
   
Romeo
Cranbrook
Skip: Joy Romeo
Third: Tracey Amy
Second: Lynn Lee
Lead: Lisa Matheson
Fifth: Traci Jensen
Coach:
   
Shearer
Nanaimo
Skip: Leslie Shearer
Third: Susan Chepil
Second: Susanne Grundison
Lead: Carol Dorman
Fifth:
Coach:
   


Sponsors