Nanaimo Curling Club

2019 BC Master Men's Curling Championships

Nanaimo, BC
Tuesday, March 05, 2019 to Sunday, March 10, 2019


Standings

TeamWL
Shimizu61
Craig61
Boyce43
Smith43
Lepine34
Rafter34
Kostiuk16
Dunkin16


Qualifiers

EventTeam
ChampionBoyce



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, March 05, 2019Draw 1 - 3:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Wednesday, March 06, 2019Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM
Thursday, March 07, 2019Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM / Draw 7 - 7:00PM
Friday, March 08, 2019Draw 8 - 9:00AM / Draw 9 - 2:00PM
Saturday, March 09, 2019Draw 10 - 9:00AM / Draw 11 - 2:00PM / Draw 12 - 7:00PM
Sunday, March 10, 2019Draw 13 - 10:00AM


Draw 1 - 3:00PM

Game : 1-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Dunkin0100002X3
Smith*0010310X5

Game : 1-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Boyce101205X9
Rafter*010010X2

Game : 1-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Lepine01010420X8
Craig*30401001X9

Draw 2 - 7:00PM

Game : 2-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Kostiuk20102000X5
Craig*02020310X8

Game : 2-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Smith10010110X4
Boyce*01201001X5

Game : 2-8 | Event : RR [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Shimizu2010212X8
Dunkin*0201000X3

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Boyce1001020X4
Lepine*0320202X9

Game : 3-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Dunkin01100210X5
Kostiuk*20002002X6

Game : 3-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Shimizu0030101X5
Rafter*0001010X2

Draw 4 - 2:00PM

Game : 4-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Smith00021001X4
Kostiuk*10100010X3

Game : 4-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Rafter0102000X3
Craig*1010031X6

Game : 4-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Lepine10002000X3
Shimizu*01000121X5

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Rafter200010X3
Lepine*031202X8

Game : 5-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Shimizu10100101X4
Kostiuk*00002010X3

Draw 6 - 2:00PM

Game : 6-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Smith00030100X4
Craig*11001021X6

Game : 6-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Boyce0102104X8
Dunkin*1020010X4

Draw 7 - 7:00PM

Game : 7-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Craig103200001X 7
Dunkin*010030110X 6

Game : 7-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Shimizu2101104X9
Boyce*0020030X5

Game : 7-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Rafter10203001X7
Smith*01010210X5

Game : 7-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Kostiuk0010101X3
Lepine*1002010X4

Draw 8 - 9:00AM

Game : 8-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Craig4110000X6
Boyce*0001110X3

Game : 8-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Dunkin02003020X7
Rafter*10220201X8

Game : 8-8 | Event : RR [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Lepine01010200X4
Smith*10102021X7

Draw 9 - 2:00PM

Game : 9-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Smith01010301X6
Shimizu*10101020X5

Game : 9-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Boyce04017X12
Kostiuk*20100X3

Draw 10 - 9:00AM

Game : 10-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Lepine0000102X3
Dunkin*0022010X5

Game : 10-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Craig0101010X3
Shimizu*1010300X5

Game : 10-8 | Event : RR [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Kostiuk21110001X6
Rafter*00002230X7

Draw 11 - 2:00PM

Game : 11-5 | Event : TB [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Smith0100010X2
Boyce*2002104X9

Draw 12 - 7:00PM

Game : 12-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Boyce*1102002X6
Craig0010200X3

Draw 13 - 10:00AM

Game : 13-3 | Event : PL [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Shimizu01002000X3
Boyce*00030001X4

Brackets



Event PL

 
1 Qualifier - 
 Shimizu [3]
       
             
2 Qualifier - 
 Craig [3]
Draw 13  Ice  3   Boyce      
     
Champion  
     
  Draw 12  Ice  4  
 Boyce [4]
       
             
3 Qualifier - 
 Boyce [6]
         
             
             

Event TB

 Smith [2]
           
             
Draw 11  Ice  5   Boyce          
 
Qualifier 3  
         
 Boyce [9]
           
             
             



Teams

Boyce
Campbell River Curling Club
Skip: Lyle Boyce
Third: John Lapointe
Second: Don Pennell
Lead: Tom Green
Fifth:
Coach:
   
Craig
Kerry Park
Skip: Wes Craig
Third: Ron Schmidt
Second: Tony Anslow
Lead: Victor Gamble
Fifth:
Coach:
   
Dunkin
Vancouver
Skip: Paul Dunkin
Third: Mark Baiey
Second: Mickey Bishop
Lead: Gary Lubin
Fifth:
Coach:
   
Kostiuk
Quesnel
Skip: Cliff Kostiuk
Third: David Hay
Second: Mike Maclennan
Lead: Jerome Deis
Fifth:
Coach:
   
Lepine
Langley/Cloverdale/Royal City/Panticton
Skip: Craig Lepine
Third: Neil Houston
Second: Craig McLeod
Lead: Kevin Jeannotte
Fifth:
Coach:
   
Rafter
Tunnel Town/Delta Thistle/Vancouver/Marpole
Skip: Bill Rafter
Third: Mike Weir
Second: John Smiley
Lead: Allam Rampton
Fifth:
Coach:
   
Shimizu
Richmond/Chilliwack
Skip: Vic Shimizu
Third: Russ Knutson
Second: Wayne Hogaboam
Lead: Ben Nishi
Fifth:
Coach:
   
Smith
Nelson/Vernon/Trail/Beaver Valley
Skip: Doug Smith
Third: Brian LeMoel
Second: Garry Beaudry
Lead: Bill King
Fifth:
Coach:
   


Sponsors
Connect Hearing