Juan de Fuca Curling Centre

2019 BC U18 Boy's Championships

Victoria, BC
Tuesday, March 12, 2019 to Sunday, March 17, 2019


Standings

TeamWL
Sato61
Colwell52
Deane52
Duncan-Wu52
Yamada34
Tao34
Sammons16
Kent07


Qualifiers

EventTeam
ChampionColwell



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, March 12, 2019Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Wednesday, March 13, 2019Draw 3 - 1:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Thursday, March 14, 2019Draw 5 - 1:00PM / Draw 6 - 7:00PM
Friday, March 15, 2019Draw 7 - 1:00PM / Draw 8 - 7:00PM
Saturday, March 16, 2019Draw 9 - 1:00PM
Sunday, March 17, 2019Draw 10 - 10:00AM


Draw 1 - 2:00PM

Game : 1-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Deane2000000X2
Sato*0110021X5

Game : 1-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Yamada010000X1
Colwell*300111X6

Game : 1-G | Event : RR [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Tao103102X7
Kent*000000X0

Game : 1-H | Event : RR [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Duncan-Wu3501010X10
Sammons*0010101X3

Draw 2 - 7:00PM

Game : 2-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Duncan-Wu321201X9
Yamada*000010X1

Game : 2-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Kent00030110X5
Deane*01003002X6

Game : 2-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Tao0003000X3
Sato*0200221X7

Game : 2-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Colwell214020X9
Sammons*000101X2

Draw 3 - 1:00PM

Game : 3-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Yamada010200115
Tao*002011004

Game : 3-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Deane*0020021x5
Duncan-Wu0002000x2

Game : 3-G | Event : RR [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Sato401032x10
Sammons*020100x3

Game : 3-H | Event : RR [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Colwell*020201005
Kent002000114

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Sato1030010X5
Kent*0101002X4

Game : 4-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Sammons002030X5
Yamada*210405X12

Game : 4-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Duncan-Wu011100010X 4
Colwell*200011004X 8

Game : 4-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Deane0202203X9
Tao*2010010X4

Draw 5 - 1:00PM

Game : 5-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Colwell0302032X10
Deane*1020000X3

Game : 5-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Sammons002000X2
Tao*320320X10

Game : 5-G | Event : RR [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Kent0020000X2
Duncan-Wu*1001215X10

Game : 5-H | Event : RR [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Yamada0020102X5
Sato*0101050X7

Draw 6 - 7:00PM

Game : 6-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Colwell20002000X4
Tao*01010213X8

Game : 6-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Duncan-Wu00010002X3
Sato*01000100X2

Game : 6-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Sammons0302000X5
Deane*3020410X10

Game : 6-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Kent00300020X5
Yamada*01021201X7

Draw 7 - 1:00PM

Game : 7-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Sammons03000201X6
Kent*00112010X5

Game : 7-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Sato4030001X8
Colwell*0101110X4

Game : 7-G | Event : RR [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Yamada00010110X3
Deane*00101002X4

Game : 7-H | Event : RR [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Tao32000100X6
Duncan-Wu*00312001X7

Draw 8 - 7:00PM

Game : 8-B | Event : TB [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Duncan-Wu00100100X2
Deane00021002X5

Draw 9 - 1:00PM

Game : 9 | Event : SF [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Colwell*13000001X5
Deane00011200X4

Draw 10 - 10:00AM

Game : 10 | Event : FIN [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Sato*20001100X4
Colwell00220014X9

Brackets



Event PL

   
1 Qualifier - 
 Sato [4]
     
             
 
2 Qualifier - 
 Colwell [5]
Draw 10      Colwell    
       
Champion  
   
    Draw 9     
 Colwell [9]
     
             
 
3 Qualifier - 
 Deane [4]
       
             
             



Teams

Colwell
Vernon, Kamloops,Invermere
Skip: Erik Colwell
Third: Mitchell Kopytko
Second: Ben Morin
Lead: Tyler Powell
Fifth:
Coach: Dale Hofer
   
Deane
Tunnel Town, Nanaimo, Duncan
Skip: Connor Deane
Third: Mack Ellis
Second: Troy Cowan
Lead: Sam Husdon
Fifth:
Coach: Cody Tanaka
   
Duncan-Wu
Royal City/Port Moody
Skip: Alex Duncan-Wu
Third: Kazune Eugene Fei
Second: Matthew Fenton
Lead: Daniel Deng
Fifth: Adam Fenton
Coach: Fuji Miki/Brad Fenton
   
Kent
Port Moody/GEWC/Richmond
Skip: Connor Kent
Third: Thomas Reed
Second: Michael Nunn
Lead: Jack Bradley
Fifth: Matthew White
Coach: Darren Kent
   
Sammons
Victoria Curling Club
Skip: Daniel Sammons
Third: Erik Rankin
Second: Nathan Sneek
Lead: Bailey Nicholl
Fifth:
Coach: Cole Dagg
   
Sato
Royal City Curling Club
Skip: Hayato Sato
Third: Joshua Miki
Second: Dawson Ballard
Lead: Troy Chong
Fifth:
Coach: Bryan Miki
   
Tao
Richmond/Abbotsford
Skip: Johnson Tao
Third: Toby Mills
Second: Daniel Dabiri
Lead: Lane Spyksma
Fifth:
Coach: Vic Shimizu/Paul Hazell
   
Yamada
Kamloops curling club
Skip: Bryan Yamada
Third: Daniel Griffiths
Second: Nolan Bottineau
Lead: Zander Landygo
Fifth:
Coach: Ray Olsen
   


Sponsors