Kamloops Curling Club

47th Annual Western Canada Blind Curling Association Championships

Kamloops, BC
Wednesday, March 20, 2019 to Saturday, March 23, 2019


Standings

TeamWL
British Columbia 150
Alberta 141
British Columbia 232
Alberta 232
Manitoba 223
Manitoba 114
Saskatchewan 114
Saskatchewan 214


Qualifiers

EventTeam



Draw Times

DatesDraws
Wednesday, March 20, 2019Draw 1 - 7:00PM
Thursday, March 21, 2019Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 1:30PM
Friday, March 22, 2019Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:30PM
Saturday, March 23, 2019Draw 6 - 8:30AM / Draw 7 - 1:00PM


Draw 1 - 7:00PM

Game : 1-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Alberta 1*09X9
Alberta 240X4

Game : 1-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Saskatchewan 130X3
Saskatchewan 208X8

Game : 1-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
British Columbia 108X8
British Columbia 270X7

Game : 1-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Manitoba 150X5
Manitoba 207X7

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
British Columbia 25503X13
Manitoba 10010X1

Game : 2-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Alberta 1505X10
Manitoba 2020X2

Game : 2-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Alberta 2506X11
Saskatchewan 1010X1

Game : 2-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Saskatchewan 2000X0
British Columbia 1559X19

Draw 3 - 1:30PM

Game : 3-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
British Columbia 15502X12
Saskatchewan 10040X4

Game : 3-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Saskatchewan 20020X2
British Columbia 25502X12

Game : 3-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Alberta 108X8
Manitoba 140X4

Game : 3-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Alberta 209X9
Manitoba 250X5

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Alberta 206X6
Saskatchewan 240X4

Game : 4-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Manitoba 1050X5
British Columbia 1506X11

Game : 4-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Saskatchewan 1506X11
Manitoba 2030X3

Game : 4-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Alberta 108X8
British Columbia 240X4

Draw 5 - 1:30PM

Game : 5-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Alberta 130X3
British Columbia 109X9

Game : 5-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Alberta 2030X3
British Columbia 2307X10

Game : 5-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Saskatchewan 250X5
Manitoba 206X6

Game : 5-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Manitoba 107X7
Saskatchewan 160X6

Draw 6 - 8:30AM

Game : 6-3 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 3 H1234567891011Total
British Columbia 20
Saskatchewan 10

Game : 6-4 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 4 H1234567891011Total
British Columbia 10
Manitoba 20

Game : 6-5 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 5 H1234567891011Total
Alberta 20
Manitoba 10

Game : 6-6 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 6 H1234567891011Total
Alberta 10
Saskatchewan 20

Draw 7 - 1:00PM

Game : 7-3 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 3 H1234567891011Total
Manitoba 10
Saskatchewan 20

Game : 7-4 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 4 H1234567891011Total
Alberta 10
Saskatchewan 10

Game : 7-5 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 5 H1234567891011Total
British Columbia 20
Manitoba 20

Game : 7-6 | Event : RR [IN PROGRESS]

Sheet 6 H1234567891011Total
Alberta 20
British Columbia 10

Brackets





Teams

Alberta 1
Skip: Natalie Morin
Third: Roger Morin
Second: Mandy Collins
Lead: Lori Hysert
Fifth: Sweeper - Bruce MacDonald
Coach:
   
Alberta 2
Skip: Dave Erno
Third: Ray Cartier
Second: Robert Creswick
Lead: Dave Megyes
Fifth: Sweeper - Sharon Creswick
Coach:
   
British Columbia 1
Skip: Russel Gervais
Third: Eric Rosen
Second: Victor Santos
Lead: Caroline Markel
Fifth: Sweeper - Terry Pipkey
Coach:
   
British Columbia 2
Skip: Jim Vinson
Third: Fraser Hiltz
Second: Frank Costello
Lead: Bill Mah
Fifth: Sweeper - Rick Jones
Coach:
   
Manitoba 1
Skip: Darren Hawkins
Third: Rob Camozzi
Second: Brian fredrickson
Lead: Miriam Hesselbart
Fifth: Sweeper - Leona Gervais
Coach:
   
Manitoba 2
Skip: Norm Lyons
Third: Jennifer Morland
Second: Matt Hesselbart
Lead: Lucy Chase
Fifth: Sweeper – Henry Vis
Coach:
   
Saskatchewan 1
Skip: Michael Hines
Third: Bernadine Neilsen
Second: Trevor Simington
Lead: Marv Anfinson
Fifth: Sweeper - Jason Willer
Coach:
   
Saskatchewan 2
Skip: Maxwell Burton
Third: Jaqueline Rennebohm
Second: Mylene Regnier
Lead: Navey Tondevold
Fifth: Sweeper – Amber-Joy Boyd
Coach:
   


Sponsors