Cloverdale Curling Club

BC Wheelchair Championship

Cloverdale, BC
Friday, January 31, 2020 to Sunday, February 2, 2020


Standings

TeamWL
Neighbour30
Macdonald21
Austgarden12
Plan B-C03


Qualifiers

EventTeam
ChampionMacdonald



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 31, 2020Draw 1 - 1:30PM
Saturday, February 01, 2020Draw 2 - 10:00AM / Draw 3 - 3:00PM
Sunday, February 02, 2020Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM


Draw 1 - Friday, Jan 31 at 1:30PM

Game : 1-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Macdonald*22112020X10
Plan B-C00000102X3

Game : 1-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Austgarden*11000010X3
Neighbour00120102X6

Draw 2 - Saturday, Feb 1 at 10:00AM

Game : 2-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Neighbour*00130103X8
Macdonald32001010X7

Game : 2-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Plan B-C*000100X1
Austgarden122035X13

Draw 3 - Saturday, Feb 1 at 3:00PM

Game : 3-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Austgarden30000210X6
Macdonald*01012005X9

Game : 3-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Neighbour412032X12
Plan B-C*000100X1

Draw 4 - Sunday, Feb 2 at 9:00AM

Game : 4-5 | Event : SF [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Austgarden0110012X5
Macdonald*2003200X7

Draw 5 - Sunday, Feb 2 at 1:00PM

Game : 5-5 | Event : FIN [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Neighbour*02101010X5
Macdonald10020201X6

Brackets



Event PL

     
 Neighbour [5]
     
             
   
 Austgarden [5]
Draw 5  Ice  5   Macdonald    
       
Champion  
   
    Draw 4  Ice  5  
 Macdonald [6]
     
             
   
 Macdonald [7]
       
             
             



Teams

Austgarden
Kelowna/Langley/Delta
Skip: Gerry Austgarden
Third: Rick Robinson
Second: Marney Smithies
Lead: Tracy Boyd
Fifth:
Coach: Sharon Morrison
   
Macdonald
Tunnel Town
Skip: Bob Macdonald
Third: Allison Duddy
Second: Gary Cormack
Lead: Vince Miele
Fifth:
Coach:
   
Neighbour
Marpole
Skip: Darryl Neighbour
Third: Ellis Tull
Second: Frank La Bounty
Lead: Janice Ing
Fifth: Ina Forrest
Coach: Vic Shimizu
   
Plan B-C
Delta Thistle
Skip: Zosia Ettenberg
Third: Robert Pullen
Second: Norm Haw
Lead: Mildred Thomas
Fifth:
Coach:
   


Sponsors