Victoria Curling Club

2020 BC Junior Men's Championship

Victoria, BC
Saturday, December 28, 2019 to Thursday, January 2, 2020


Standings

TeamWL
Sato70
Tao61
Colwell52
Carpenter43
Ballard34
Reed25
Parkinson16
Marr07


Qualifiers

EventTeam
ChampionSato



Draw Times

DatesDraws
Saturday, December 28, 2019Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Sunday, December 29, 2019Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Monday, December 30, 2019Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM / Draw 8 - 7:00PM
Tuesday, December 31, 2019Draw 9 - 9:00AM / Draw 10 - 2:00PM
Wednesday, January 01, 2020Draw 11 - 10:00AM / Draw 12 - 3:00PM
Thursday, January 02, 2020Draw 13 - 10:00AM


Draw 1 - Saturday, Dec 28 at 2:00PM

Game : 1-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Sato*210101202X 9
Carpenter001010010X 3

Game : 1-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Marr*00101001X3
Tao00020260X10

Game : 1-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Reed*1220201010 9
Colwell0002010304 10

Draw 2 - Saturday, Dec 28 at 7:00PM

Game : 2-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Colwell011022002X 8
Parkinson*000100120X 4

Game : 2-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Ballard0002000110 4
Sato*1000003001 5

Game : 2-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Marr1000001100 3
Reed*0000210013 7

Draw 3 - Sunday, Dec 29 at 9:00AM

Game : 3-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Ballard200300010X 6
Colwell*002012303X 11

Game : 3-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Carpenter10312001X8
Parkinson*00000100X1

Game : 3-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Sato*032101001X 8
Tao000020100X 3

Draw 4 - Sunday, Dec 29 at 2:00PM

Game : 4-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Ballard100202103X 9
Marr*010010010X 3

Game : 4-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Parkinson*0103001030 08
Reed0030010301 19

Draw 5 - Sunday, Dec 29 at 7:00PM

Game : 5-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Marr*200100100X 4
Sato021002022X 9

Game : 5-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Tao*20210122X10
Reed00002000X2

Game : 5-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Colwell0301100200 18
Carpenter*2020011001 07

Draw 6 - Monday, Dec 30 at 9:00AM

Game : 6-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Parkinson011101002X 6
Marr*000010110X 3

Game : 6-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Reed*1001100110 5
Carpenter0020021002 7

Game : 6-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Tao*1011020200 18
Ballard0000102031 07

Draw 7 - Monday, Dec 30 at 2:00PM

Game : 7-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Sato*110202101X 8
Colwell001010020X 4

Game : 7-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Carpenter020001020X 5
Tao*202010102X 8

Draw 8 - Monday, Dec 30 at 7:00PM

Game : 8-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Reed0002001010 4
Sato*0010120202 8

Game : 8-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Colwell014011202X 11
Marr*200100020X 5

Game : 8-F | Event : RR [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Ballard102210102X 9
Parkinson*030000020X 5

Draw 9 - Tuesday, Dec 31 at 9:00AM

Game : 9-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Reed*000001020X 3
Ballard020120201X 8

Game : 9-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Tao0201101001 6
Parkinson*1010010100 4

Game : 9-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Carpenter0014022000 9
Marr*1000300112 8

Draw 10 - Tuesday, Dec 31 at 2:00PM

Game : 10-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Colwell*1010110020 6
Tao0103001201 8

Game : 10-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Carpenter*0201031002 9
Ballard1020200210 8

Game : 10-D | Event : RR [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Parkinson00100110X3
Sato*30021002X8

Draw 11 - Wednesday, Jan 1 at 10:00AM

Game : 11 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Tao*01206020X11
Colwell00030201X6


Draw 13 - Thursday, Jan 2 at 10:00AM

Game : 13 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Tao00030000x3
Sato20001114x9

Brackets



Event PL

2 Qualifier - 
 Tao [11]
         
             
  Draw 11     
 Tao [3]
       
             
3 Qualifier - 
 Colwell [6]
Draw 13      Sato      
     
Champion  
     
 
1 Qualifier - 
 Sato [9] 
       
             
             



Teams

Ballard
Langley
Skip: Dawson Ballard
Third: Rhett Hildenbrandt
Second: Brandon Reimer
Lead: Sam Husdon
Fifth:
Coach: Dan Wenzek
   
Carpenter
Tunnel Town
Skip: Brayden Carpenter
Third: Connor Deane
Second: Mack Ellis
Lead: Troy Cowan
Fifth:
Coach: Greg Deane
   
Colwell
Vernon/Kamloops/Grand Forks
Skip: Erik Colwell
Third: Mitchell Kopytko
Second: Ben Morin
Lead: Logan Miron
Fifth:
Coach: Dale Hofer
   
Marr
Kamloops
Skip: Colorado Marr
Third: Bryan Yamada
Second: Zander Landygo
Lead: Connor Rafferty
Fifth:
Coach: Brenda Nordin
   
Parkinson
Nanaimo/Parksville/Comox Valley
Skip: Chris Parkinson
Third: Matthew Davies
Second: Christian Klein-Beckman
Lead: Connor Litton
Fifth:
Coach: Evan Leek
   
Reed
GEWC/Royal City
Skip: Thomas Reed
Third: Kazune Eugene Fei
Second: Adam Fenton
Lead: Matthew Fenton
Fifth:
Coach: Fuji Miki / Brad Fenton
   
Sato
Royal City
Skip: Hayato Sato
Third: Matthew McCrady
Second: Joshua Miki
Lead: Jacob Umbach
Fifth:
Coach: Bryan Miki / Brent Pierce
   
Tao
Richmond/Vancouver/Port Moody
Skip: Johnson Tao
Third: Toby Mills
Second: Connor Kent
Lead: Michael Nunn
Fifth:
Coach: Vic Shimizu
   


Sponsors