Cranbrook Curling Club

2020 Scotties BC Women's Curling Championship

Cranbrook, BC
Tuesday, January 28, 2020 to Sunday, February 2, 2020


Standings

TeamWL
Wark61
Brown52
Daniels43
Richards43
Slattery34
Thompson34
Gushulak25
Pewarchuk16


Qualifiers

EventTeam
ChampionBrown



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, January 28, 2020Draw 1 - 9:00AM MST / Draw 2 - 2:00PM MST / Draw 3 - 7:00PM MST
Wednesday, January 29, 2020Draw 4 - 8:00AM MST / Draw 5 - 12:00PM MST / Draw 6 - 4:00PM MST / Draw 7 - 8:00PM MST
Thursday, January 30, 2020Draw 8 - 8:00AM MST / Draw 9 - 12:00PM MST / Draw 10 - 4:00PM MST / Draw 11 - 8:00PM MST
Friday, January 31, 2020Draw 12 - 9:00AM MST / Draw 13 - 2:00PM MST / Draw 14 - 7:00PM MST
Saturday, February 01, 2020Draw 15 - 9:00AM MST / Draw 16 - 2:00PM MST / Draw 18 - 7:00PM MST
Sunday, February 02, 2020Draw 19 - 10:00AM MST


Draw 1 - Tuesday, Jan 28 at 9:00AM MST

Game : 1-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Pewarchuk000310000x 4
Brown*010002231x 9

Draw 2 - Tuesday, Jan 28 at 2:00PM MST

Game : 2-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Richards*0021020002 07
Daniels0100201120 29

Game : 2-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Thompson*0020130100 7
Slattery0102002022 9

Game : 2-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Wark0020011201 7
Gushulak*0201100020 6

Draw 3 - Tuesday, Jan 28 at 7:00PM MST

Game : 3-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Slattery0010101011 5
Wark*1102010100 6

Game : 3-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Pewarchuk0020100100 4
Richards*0101001024 9

Game : 3-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Daniels*0102031202 11
Brown1020200020 7


Draw 5 - Wednesday, Jan 29 at 12:00PM MST

Game : 5-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Richards*1020100101 6
Gushulak0201001010 5

Game : 5-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Thompson0210110021 8
Daniels*0002001200 5

Game : 5-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Slattery00000x0
Brown*33131x11

Game : 5-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Pewarchuk*0100220200 07
Wark1002003010 18


Draw 7 - Wednesday, Jan 29 at 8:00PM MST

Game : 7-A | Event : RR [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Pewarchuk101010101x 5
Slattery*000404010x 9

Game : 7-B | Event : RR [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Brown*0120020012 8
Wark0001102100 5

Game : 7-C | Event : RR [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Thompson*00010010xx 2
Richards10101402xx 9

Game : 7-E | Event : RR [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Gushulak0300020101 7
Daniels*0011102010 6


Draw 9 - Thursday, Jan 30 at 12:00PM MST

Game : 9-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Pewarchuk11010001X4
Gushulak*00202410X9

Game : 9-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Daniels020220103X 10
Slattery*102001010X 5

Game : 9-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Wark*0210103001 8
Richards2002010110 7

Game : 9-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Thompson*0202112X8
Brown2010000X3

Draw 10 - Thursday, Jan 30 at 4:00PM MST

Game : 10-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Gushulak03001000X4
Brown*10320111X9

Game : 10-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Thompson*20110000X4
Pewarchuk01001314X10

Draw 11 - Thursday, Jan 30 at 8:00PM MST

Game : 11-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Daniels*0111101031 09
Wark3000040200 110

Game : 11-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Richards*0212301X9
Slattery1000010X2

Draw 12 - Friday, Jan 31 at 9:00AM MST

Game : 12-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Gushulak0100000011 3
Thompson*1001001100 4

Draw 13 - Friday, Jan 31 at 2:00PM MST

Game : 13-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Thompson000030100X 4
Wark*110202002X 8

Game : 13-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Brown*310212X9
Richards002000X2

Game : 13-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Slattery0102020201 8
Gushulak*3020101000 7

Game : 13-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Pewarchuk*010000X1
Daniels202023X9



Draw 16 - Saturday, Feb 1 at 2:00PM MST

Game : 16-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Brown*0010010110 4
Wark0101202000 6

Game : 16-D | Event : PL [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Richards010010030X 5
Daniels*201001402X 10

Draw 18 - Saturday, Feb 1 at 7:00PM MST

Game : 18-C | Event : PL [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Daniels01010102X5
Brown*30304010X11

Draw 19 - Sunday, Feb 2 at 10:00AM MST

Game : 19-C | Event : PL [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Brown0210101002 18
Wark*1001010310 07

Brackets



Event PL

 
1 Qualifier - 
 Wark [6]
       
             
    Draw 16  Ice  2  (L to L12)
 Wark [7]
     
             
 
2 Qualifier - 
 Brown [4]
       
             
             
      Draw 19  Ice C    Brown    
3 Qualifier - 
 Daniels [10]
   
Champion  
   
             
  Draw 16  Ice D   
 Daniels [5]
       
             
4 Qualifier - 
 Richards [5]
Draw 18  Ice C   
 Brown [8]
     
             
   
L12 Brown [11]
       
             
             



Teams

Brown
Kamloops
Skip: Corryn Brown
Third: Erin Pincott
Second: Dezaray Hawes
Lead: Ashley Klymchuk
Fifth:
Coach: Allison MacInnes
   
Daniels
Delta Thistle
Skip: Sarah Daniels
Third: Kayla MacMillan
Second: Holly Horvat
Lead: Sarah Loken
Fifth:
Coach: Katie Witt
   
Gushulak
Royal City/Kelowna/Vancouver
Skip: Diane Gushulak
Third: Grace MacInnes
Second: Megan McGillivray
Lead: Sandra Comadina
Fifth:
Coach: Neil Houston
   
Pewarchuk
Victoria
Skip: Dailene Pewarchuk
Third: Taylor Reese-Hansen
Second: Ashley Sanderson
Lead: Sydney Brilz
Fifth:
Coach: Todd Troyer
   
Richards
Kelowna/Victoria/Prince George
Skip: Brette Richards
Third: Blaine de Jager
Second: Steph Jackson Baier
Lead: Rachelle Kallechy
Fifth: Patti Knezevic
Coach: David Harper
   
Slattery
Vernon/Kelowna
Skip: Alyssa Kyllo
Third: Sheila Cowan
Second: Shaina McGiverin
Lead: Kim Slattery
Fifth:
Coach:
   
Thompson
Kamloops
Skip: Karla Thompson
Third: Jodie Brennan
Second: Amanda Guido
Lead: Lanette Nordick
Fifth:
Coach: Darryl Horne
   
Wark
Abbotsford
Skip: Sarah Wark
Third: Kristen Pilote
Second: Carley Sandwith
Lead: Jen Rusnell
Fifth:
Coach: Rick Fewster
   


Sponsors
Best Western Hotels and Resorts
Kruger Products