Vernon Curling Club

BC Provincial Senior Women's Curling Championships

Vernon, BC
Tuesday, February 18, 2020 to Sunday, February 23, 2020


Standings

TeamWL
Mychaluk51
Shantz51
Richter42
Jepsen33
Deputan24
Nichol15
Andrews15


Qualifiers

EventTeam
ChampionMychaluk



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, February 18, 2020Draw 1 - 9:30AM / Draw 2 - 2:30PM
Wednesday, February 19, 2020Draw 3 - 9:30AM / Draw 4 - 2:30PM
Thursday, February 20, 2020Draw 5 - 9:30AM / Draw 6 - 2:30PM
Friday, February 21, 2020Draw 7 - 9:30AM
Saturday, February 22, 2020Draw 8 - 2:30PM
Sunday, February 23, 2020Draw 9 - 9:30AM


Draw 1 - Tuesday, Feb 18 at 9:30AM

Game : 1-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Andrews1104201X9
Deputan*0020020X4

Game : 1-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Nichol00000200X2
Mychaluk*20100011X5

Game : 1-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Jepsen030231X9
Richter*001000X1

Draw 2 - Tuesday, Feb 18 at 2:30PM

Game : 2-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Nichol00001102X4
Shantz*02110010X5

Game : 2-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Deputan20020102X7
Jepsen*00101040X6

Game : 2-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Mychaluk*01001001X3
Andrews00100010X2

Draw 3 - Wednesday, Feb 19 at 9:30AM

Game : 3-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Jepsen*01010301X6
Andrews00103000X4

Game : 3-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Mychaluk10102101X6
Shantz*02010000X3

Game : 3-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Richter11020021X7
Deputan*00203100X6

Draw 4 - Wednesday, Feb 19 at 2:30PM

Game : 4-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Deputan*01110400X7
Nichol10002011X5

Game : 4-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Andrews02020100X5
Richter*20101011X6

Game : 4-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Shantz0111031X7
Jepsen*0000100X1

Draw 5 - Thursday, Feb 20 at 9:30AM

Game : 5-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Shantz0031022X8
Richter*0100100X2

Game : 5-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Nichol*1021013X8
Andrews0100100X2

Game : 5-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Deputan*02010002X5
Mychaluk10201110X6

Draw 6 - Thursday, Feb 20 at 2:30PM

Game : 6-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Mychaluk02010030X6
Jepsen*00301001X5

Game : 6-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Richter*411041X11
Nichol000200X2

Game : 6-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Andrews00010200X3
Shantz*10103011X7

Draw 7 - Friday, Feb 21 at 9:30AM

Game : 7-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Richter*0400202X8
Mychaluk0012010X4

Game : 7-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Shantz*2020003X7
Deputan0101110X4

Game : 7-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Jepsen01201110X6
Nichol*00020001X3

Draw 8 - Saturday, Feb 22 at 2:30PM

Game : 8 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Shantz*01102100X5
Richter00020011X4

Draw 9 - Sunday, Feb 23 at 9:30AM

Game : 9 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Shantz0020101105
Mychaluk*3001010016

Brackets



Event PL

2 Qualifier - 
 Shantz [5]
         
             
  Draw 8     
 Shantz [5]
       
             
3 Qualifier - 
 Richter [4]
Draw 9      Mychaluk      
     
Champion  
     
 
1 Qualifier - 
 Mychaluk [6]
       
             
             



Teams

Andrews
GEWC/Royal City
Skip: Leanne Andrews
Third: Jenn Routliffe
Second: Pam Cuthbert
Lead: Suzanne Malfair
Fifth:
Coach:
   
Deputan
Chilliwack/GEWC/Langley
Skip: Lisa Deputan
Third: Donna Maitland
Second: Carol Murray
Lead: Sheila Ford
Fifth: Crystal Murray
Coach: Glen Ford
   
Jepsen
Royal City/Howe Sound/Comox Valley
Skip: Marnie Jepsen
Third: Dianne Gauthier
Second: Christine Mathews
Lead: Lesley Hruby
Fifth: Susan Allen
Coach: Neil Houston
   
Mychaluk
Royal City/Parksville
Skip: Donna Mychaluk
Third: Victoria Murphy
Second: Shirley Wong
Lead: Janet Suter
Fifth:
Coach:
   
Nichol
Castlegar/Trail/Nelson
Skip: Heather Nichol
Third: Jana Bidwell
Second: Marnie Matthews
Lead: Joyce Maloff
Fifth:
Coach:
   
Richter
Penticton/Kelowna
Skip: Marilou Richter
Third: Dawn Everest
Second: Cindy Curtain
Lead: Deirdre Riley
Fifth:
Coach:
   
Shantz
Parksville/Nanaimo/Courtenay
Skip: Penny Shantz
Third: Colleen Robson
Second: Debbie Erdos
Lead: Teri Palynchuk
Fifth: Susan Hamilton
Coach: Gerry Richard
      
   


Sponsors