Quesnel Curling Club

2021 BC Men's Club Championship, Presented by Original 16

Quesnel, BC
Thursday, September 30, 2021 to Sunday, October 3, 2021


Standings

TeamWL
Gomes41
Frycz41
Forrest23
Sieg23
Tanaka23
Service Electric14


Qualifiers

EventTeam
ChampionFrycz



Draw Times

DatesDraws
Thursday, September 30, 2021Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 3:00PM
Friday, October 01, 2021Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 6:00PM
Saturday, October 02, 2021Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM / Draw 7 - 7:00PM
Sunday, October 03, 2021Draw 8 - 9:00AM


Draw 1 - Thursday, Sep 30 at 9:00AM

Game : 1-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Sieg*00002011X4
Tanaka00010200X3

Game : 1-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Gomes*0230011X7
Service Electric2000100X3

Game : 1-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Forrest*101000X2
Frycz030311X8

Draw 2 - Thursday, Sep 30 at 3:00PM

Game : 2-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Gomes*42000011X8
Sieg00210200X5

Game : 2-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Forrest*11200202X8
Service Electric00031030X7

Game : 2-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Frycz*010410211X 10
Tanaka205002000X 9

Draw 3 - Friday, Oct 1 at 9:00AM

Game : 3-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Forrest*010101010X 4
Gomes101010101X 5

Game : 3-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sieg*000100X1
Frycz121004X8

Game : 3-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tanaka*02002100X5
Service Electric20110011X6

Draw 4 - Friday, Oct 1 at 6:00PM

Game : 4-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tanaka402110X8
Forrest*010001X2

Game : 4-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Frycz*01020200X5
Gomes00203001X6

Game : 4-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Sieg102230X8
Service Electric*020001X3

Draw 5 - Saturday, Oct 2 at 9:00AM

Game : 5-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Service Electric200002X4
Frycz*012240X9

Game : 5-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tanaka10120011X6
Gomes*03000100X4

Game : 5-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Sieg00020220X6
Forrest*31002001X7

Draw 6 - Saturday, Oct 2 at 2:00PM

Game : 6-4 | Event : QF [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Forrest010031010X 6
Tanaka*100300201X 7

Draw 7 - Saturday, Oct 2 at 7:00PM

Game : 7-3 | Event : SF [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Frycz*102032X8
Tanaka010100X2

Draw 8 - Sunday, Oct 3 at 9:00AM

Game : 8-4 | Event : FIN [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Frycz01020011X5
Gomes*20100100X4

Brackets



Event PL

             
             
             
 
3 Qualifier - 
 Tanaka [7]
       
             
    Draw 6  Ice  4   Tanaka      
     
Qualifier 3  
     
 
3 Qualifier - 
 Forrest [6]
       
             
             
   
3 Qualifier - 
 Tanaka [2]
     
             
      Draw 7  Ice  3  
 Frycz [5]
   
             
   
2 Qualifier - 
 Frycz [8]
Draw 8  Ice  4   Frycz  
         
Champion  
 
     
1 Qualifier - 
 Gomes [4]
   
             
             



Teams

Forrest
Skip: Andrew Forrest
Third: Andrew Gray
Second: Dave Marchant
Lead: Kris Davis
Fifth: Craig Coyne
Coach:
   
Frycz
Skip: Darren Frycz
Third: Mike Sitter
Second: Don Monk
Lead: Steve Claxton
Fifth:
Coach:
   
Gomes
Skip: Chris Gomes
Third: Patrick Prade
Second: Martin Perry
Lead: Brian Cole
Fifth:
Coach:
   
Service Electric
Skip: Shayne Yamamoto
Third: Jerry Melnyk
Second: Will Quarry
Lead: Mike Fisher
Fifth:
Coach:
   
Sieg
Skip: Lyle Sieg
Third: Kent Bird
Second: Brett Kury
Lead: Doug O'Byrne
Fifth:
Coach:
   
Tanaka
Skip: Cody Tanaka
Third: Armando Guanzon
Second: Mike Eastwood
Lead: Ian Baart
Fifth:
Coach:
   


Sponsors