Abbotsford Curling Centre

2021 Connect Hearing BC Men's Senior Championships

Abbotsford, BC
Wednesday, October 20, 2021 to Sunday, October 24, 2021


Standings

TeamWL
Buchy40
Craig40
Lepine31
Freeman22
Longworth22
Sieg22
Moss13
Ihlen04
Rafter04
Wright40
Dangerfield31
Pierce31
Wood31
Reeves22
Sexton13
Furevick13
Leach13
Schneider04


Qualifiers

EventTeam
ChampionBuchy



Draw Times

DatesDraws
Wednesday, October 20, 2021Draw 1 - 8:00AM / Draw 2 - 12:00PM / Draw 3 - 4:00PM / Draw 4 - 8:00PM
Thursday, October 21, 2021Draw 5 - 8:00AM / Draw 6 - 12:00PM / Draw 7 - 4:00PM / Draw 8 - 8:00PM
Friday, October 22, 2021Draw 9 - 9:00AM / Draw 10 - 2:00PM / Draw 11 - 7:00PM
Saturday, October 23, 2021Draw 12 - 9:00AM / Draw 13 - 2:00PM / Draw 14 - 7:00PM
Sunday, October 24, 2021Draw 15 - 9:00AM / Draw 16 - 2:00PM


Draw 1 - Wednesday, Oct 20 at 8:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Craig*1031021X8
Moss0200100X3

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sieg*204300X9
Rafter020011X4

Game : 1-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Furevick02002011X6
Pierce*20210200X7

Game : 1-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Leach1020120X6
Schneider*0201001X4

Draw 2 - Wednesday, Oct 20 at 12:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Lepine*2010011X5
Ihlen0200000X2

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Freeman1210022X8
Longworth*0001200X3

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Reeves*100200X3
Wood021024X9

Game : 2-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Dangerfield*20310000X6
Sexton01001111X5

Draw 3 - Wednesday, Oct 20 at 4:00PM

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Buchy10102030X7
Rafter*01010100X3

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Moss001100X2
Sieg*220013X8

Game : 3-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Leach*001000010X 2
Wright010001001X 3

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Schneider*02002010X5
Furevick10330100X8

Draw 4 - Wednesday, Oct 20 at 8:00PM

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lepine10011201X6
Freeman*03100010X5

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Ihlen00000000X0
Craig*21230000X8

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Wood*01210100X5
Sexton10001010X3

Game : 4-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Pierce00100200X3
Reeves*11012010X6

Draw 5 - Thursday, Oct 21 at 8:00AM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Wright01105X7
Schneider*00010X1

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Dangerfield1314X9
Leach*0000X0

Game : 5-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Buchy*1050021X9
Sieg0102000X3

Game : 5-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Rafter05000010X6
Longworth*10201102X7

Draw 6 - Thursday, Oct 21 at 12:00PM

Game : 6-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Wood*2011000X4
Pierce0100312X7

Game : 6-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Reeves3020201X8
Furevick*0101010X3

Game : 6-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Craig*0310102X7
Lepine0001010X2

Game : 6-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Ihlen*0100030X4
Moss1011005X8

Draw 7 - Thursday, Oct 21 at 4:00PM

Game : 7-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Longworth10002010X4
Buchy*02010101X5

Game : 7-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Wright*11301020X8
Dangerfield00020100X3

Game : 7-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Rafter010040200X 7
Freeman*101102021X 8

Game : 7-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Sexton*01121300X8
Leach10000000X1

Draw 8 - Thursday, Oct 21 at 8:00PM

Game : 8-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Moss*00011000X2
Lepine12100220X8

Game : 8-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Sieg00103000X4
Craig*13020110X8

Game : 8-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Furevick20100000X3
Wood*01021110X6

Game : 8-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Pierce*102020002X 7
Schneider010101110X 5

Draw 9 - Friday, Oct 22 at 9:00AM

Game : 9-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Reeves*021200010X 6
Dangerfield100012201X 7

Game : 9-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sexton01002000X3
Wright*00200201X5

Game : 9-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Longworth*11102010X6
Ihlen00010100X2

Game : 9-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Freeman02001000X3
Buchy*40210100X8

Draw 10 - Friday, Oct 22 at 2:00PM

Game : 10 | Event : TB [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Reeves0210212X8
Longworth*1001000X2

Draw 11 - Friday, Oct 22 at 7:00PM

Game : 11-1 | Event : PL [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Dangerfield2020401X9
Pierce*0301020X6

Game : 11-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Buchy0102040X7
Reeves*0020101X4

Game : 11-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Craig*1001000X2
Lepine0110202X6

Game : 11-6 | Event : PL [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Wright*00300200X5
Wood02031002X8

Draw 12 - Saturday, Oct 23 at 9:00AM

Game : 12-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Wood02100101X5
Lepine*20011000X4

Game : 12-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Craig*12002100X6
Wright00210020X5

Game : 12-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Buchy*10020101X5
Dangerfield01001020X4

Game : 12-6 | Event : PL [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Reeves01000100X2
Pierce*10202010X6

Draw 13 - Saturday, Oct 23 at 2:00PM

Game : 13 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Pierce02002010X5
Lepine*10110201X6

Game : 13 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Craig00102102X6
Dangerfield*21010010X5

Draw 14 - Saturday, Oct 23 at 7:00PM

Game : 14 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Buchy*200000101X 4
Wood000011010X 3

Game : 14 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Craig*10202000X5
Lepine03030110X8

Draw 15 - Sunday, Oct 24 at 9:00AM

Game : 15 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Wood*02000100X3
Lepine00103020X6

Draw 16 - Sunday, Oct 24 at 2:00PM

Game : 16 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Buchy*30203100X9
Lepine01020000X3

Brackets



Event PL

S1 Buchy [7]
           
             
Draw 11  Ice  2  (L to B1)
 Buchy [5]
         
             
S8 Reeves [4]
           
  Draw 12  Ice  5  (L to B4) Buchy        
S4 Dangerfield [9]
 
A - Qualifier  
       
             
Draw 11  Ice  1  (L to B1)
 Dangerfield [4]
         
             
S5 Pierce [6]
           
             
 
B1 Reeves [2]
         
             
  Draw 12  Ice  6  
 Pierce [5]
       
             
 
B1 Pierce [6]
Draw 13      Lepine      
     
B - Qualifier  
     
   
B3 Lepine [6]
       
             
S2 Craig [2]
           
             
Draw 11  Ice  5  (L to B2)
 Wood [5]
         
             
S7 Lepine [6]
           
  Draw 12  Ice  2  (L to B3) Wood        
S3 Wright [5]
 
A - Qualifier  
       
             
Draw 11  Ice  6  (L to B2)
 Lepine [4]
         
             
S6 Wood [8]
           
             
 
B2 Craig [6]
         
             
  Draw 12  Ice  4  
 Craig [6]
       
             
 
B2 Wright [5]
Draw 13      Craig      
     
B - Qualifier  
     
   
B4 Dangerfield [5]
       
             
             
             
   
A1 Buchy [4]
       
             
    Draw 14     (L to SF)
 Buchy [9]
     
             
   
A2 Wood [3]
       
      Draw 16      Buchy    
   
SF Wood [3]
 
Champion  
   
             
 
BQ Craig [5]
Draw 15     
 Lepine [3]
     
             
  Draw 14     
 Lepine [6]
       
             
 
BQ Lepine [8]
         
             
             



Teams

Buchy
Kimberly Curling Club
Skip: Tom Buchy
Third: Dave Toffolo
Second: Kevin Maffioli
Lead: Darren Will
Fifth:
Coach:
   
Craig
Victoria Curling Club/ Nanaimo Curling Centre
Skip: Wes Craig
Third: Steve Waatainen
Second: Keith Clarke
Lead: Craig Burton
Fifth:
Coach:
   
Dangerfield
Victoria Curling Club / Royal City Curling Club
Skip: Neil Dangerfield
Third: Denis Sutton
Second: Chris Atchison
Lead: Tony Zidar
Fifth:
Coach:
   
Freeman
Mission Curling Club
Skip: Mike Freeman
Third: Steve Strathdee
Second: Don Davis
Lead: Chris Ware
Fifth:
Coach:
   
Furevick
Salmon Arm Curling Centre
Skip: Scott Furevick
Third: Gerry Kovacs
Second: John Danks
Lead: Cliff Hosker
Fifth:
Coach:
   
Ihlen
Kamloops Curling Club
Skip: Kevin Ihlen
Third: Wayne Saboe
Second: Guy Shapka
Lead: Len Paluck
Fifth:
Coach:
   
Leach
Powell River Curling Club
Skip: Anthony Leach
Third: Roger Pagani
Second: Dwayne Uyede
Lead: Dan Dupuis
Fifth:
Coach:
   
Lepine
Langley Curling Club
Skip: Craig Lepine
Third: Richard Brower
Second: Deryk Brower
Lead: Mike Pellach
Fifth:
Coach:
   
Longworth
Vernon Curling Club
Skip: Mark Longworth
Third: Dean Mackney
Second: Greg Hamilton
Lead: Ron McDougall
Fifth:
Coach:
   
Moss
Marpole/ Richmond Curling Club
Skip: Michael Moss
Third: Keith Switzer
Second: Rick Sedola
Lead: Ken Twerdy
Fifth:
Coach:
   
Pierce
Royal City Curling Club
Skip: Brent Pierce
Third: Ken Maskiewich
Second: Darin Fenton
Lead: Bryan Miki
Fifth: Ross Graham
Coach:
   
Rafter
Tunnel Town Curling Club
Skip: Bill Rafter
Third: Darcy Heisler
Second: Jeff Corbett
Lead: Brian Cowan
Fifth:
Coach:
   
Reeves
Peace Arch
Skip: John Reeves
Third: Chris Harrison
Second: Cam Mackinnon
Lead: Ed Holland
Fifth:
Coach:
   
Schneider
Royal City Curling Club/Vancouver Curling Club
Skip: Stephen Schneider
Third: Frank O'Driscoll
Second: Rick Feeney
Lead: Tom Sayer
Fifth:
Coach:
   
Sexton
Vernon Curling Club
Skip: Jamie Sexton
Third: Brad Snyder
Second: Donald Hodgin
Lead: Alan Shepherd
Fifth:
Coach:
   
Sieg
Abbotsford
Skip: Lyle Sieg
Third: Kent Bird
Second: Brett Kury
Lead: Doug O'Bryne
Fifth:
Coach:
   
Wood
Victoria Curling Club
Skip: Mike Wood
Third: Troy Ziegler
Second: Glen Allen
Lead: Ryan Landa
Fifth:
Coach:
   
Wright
Comox Valley Curling Cub/ Kelowna Curling Club/Delta Thistle
Skip: Steve Wright
Third: Ron Schmidt
Second: Norm Cote
Lead: Shaun Everest
Fifth: Ernie Daniels
Coach:
   


Sponsors