Kamloops Curling Club

U21 Men's Special World Qualifier

Kamloops, BC
Thursday, October 28, 2021 to Sunday, October 31, 2021


Standings

TeamWL
Deane40
Kopytko22
Deng22
Kent22
Ballard04


Qualifiers

EventTeam
ChampionDeane



Draw Times

DatesDraws
Thursday, October 28, 2021Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Friday, October 29, 2021Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM
Saturday, October 30, 2021Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM / Draw 7 - 7:00PM
Sunday, October 31, 2021Draw 8 - 9:00AM / Draw 9 - 2:00PM


Draw 1 - Thursday, Oct 28 at 2:00PM


Draw 2 - Thursday, Oct 28 at 7:00PM

Game : 2-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Deane*0200100011 16
Kent0001001300 05

Game : 2-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Ballard00110100X3
Kopytko*10001062X10

Draw 3 - Friday, Oct 29 at 9:00AM

Game : 3-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Ballard00010001X2
Deane01105000X7

Game : 3-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Kent1021001001 6
Deng0000110120 5

Draw 4 - Friday, Oct 29 at 2:00PM

Game : 4-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Kopytko000301000X 4
Deng031020111X 9

Game : 4-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Kent020020200X 6
Ballard001001002X 4

Draw 5 - Saturday, Oct 30 at 9:00AM

Game : 5-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Deng220010113X 10
Ballard003101000X 5

Game : 5-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Deane0000111020 16
Kopytko0003000101 05

Draw 6 - Saturday, Oct 30 at 2:00PM

Game : 6-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kopytko0030021012 9
Kent2100100400 8

Game : 6-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Deng101000100X 3
Deane010021002X 6

Draw 7 - Saturday, Oct 30 at 7:00PM

Game : 7 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Deng000132001X 7
Kent002000020X 4

Draw 8 - Sunday, Oct 31 at 9:00AM

Game : 8 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Kopytko1000010110 4
Deng0101101001 5

Draw 9 - Sunday, Oct 31 at 2:00PM

Game : 9 | Event : PL [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Deng0010100110 4
Deane0202000001 5

Brackets



Event PL

3 Qualifier - 
 Deng [7]
         
             
  Draw 7    Deng        
   
Qualifier 3  
       
3 Qualifier - 
 Kent [4] 
         
             
             
             
             
 
3 Qualifier - 
 Deng [5]
       
             
    Draw 8     
 Deng [4]
     
             
 
2 Qualifier - 
 Kopytko [4]
       
      Draw 9      Deane    
       
Champion  
   
             
   
1 Qualifier - 
 Deane [5]
     
             
             



Teams

Ballard
Langley
Skip: Preston Ballard
Third: Peter Sheridan
Second: Neil Imada
Lead: Ryder Tymich
Fifth:
Coach: Karen Lepine
   
Deane
Royal City, Tunnel Town, Nanaimo, Langley
Skip: Connor Deane
Third: Joshua Miki
Second: Mack Ellis
Lead: Brenin Moore
Fifth:
Coach: Bryan Miki / Greg Deane
   
Deng
Royal City, Kamloops, Nanaimo
Skip: Daniel Deng
Third: Matthew Fenton
Second: Matthew Davies
Lead: Zander Landygo
Fifth:
Coach: Craig Lepine
   
Kent
Royal City, Port Moody, Vancouver
Skip: Connor Kent
Third: Toby Mills
Second: Daniel Dabiri
Lead: Michael Nunn
Fifth:
Coach: Darren Kent
   
Kopytko
Kamloops
Skip: Mitchell Kopytko
Third: Calder Fadden
Second: Coburn Fadden
Lead: Cooper Fadden
Fifth:
Coach: Brenda Nordin
      
   


Sponsors