Royal City Curling Club

2022 Connect Hearing BC Masters Women's Championship

New Westminster, BC
Wednesday, March 9, 2022 to Sunday, March 13, 2022


Standings

TeamWL
Shantz40
Gardner31
Lepine31
Klebe31
Erdos22
House22
Lee13
Burrus04
Rampton04


Qualifiers

EventTeam
ChampionShantz



Draw Times

DatesDraws
Wednesday, March 09, 2022Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Thursday, March 10, 2022Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 2:00PM / Draw 6 - 7:00PM
Friday, March 11, 2022Draw 7 - 2:00PM / Draw 8 - 7:00PM
Saturday, March 12, 2022Draw 9 - 2:00PM / Draw 10 - 7:00PM
Sunday, March 13, 2022Draw 11 - 10:00AM / Draw 12 - 3:00PM


Draw 1 - Wednesday, Mar 9 at 9:00AM

Game : 1-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
House02013000X6
Gardner20100212X8

Game : 1-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Lee00100200X3
Klebe11011001X5

Game : 1-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Burrus001000X1
Erdos230221X10

Draw 2 - Wednesday, Mar 9 at 2:00PM

Game : 2-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Shantz420111X9
Burrus001000X1

Game : 2-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Lepine2011103X8
Rampton0100010X2

Draw 3 - Wednesday, Mar 9 at 7:00PM

Game : 3-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Klebe211231X10
Rampton*000000X0

Draw 4 - Thursday, Mar 10 at 9:00AM

Game : 4-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Erdos0000010X1
Klebe1201301X8

Game : 4-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Gardner30101000X5
Shantz00010222X7

Game : 4-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Lee0110000X2
Lepine1001121X6

Draw 5 - Thursday, Mar 10 at 2:00PM

Game : 5-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lepine10100100X3
Gardner01001011X4

Game : 5-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Rampton0310000X4
Lee1002141X9

Game : 5-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Burrus010010X2
House202105X10


Draw 7 - Friday, Mar 11 at 2:00PM

Game : 7-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Erdos1101011X5
Lee0000300X3

Game : 7-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Klebe00100200X3
Lepine00010021X4

Game : 7-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
House211001000X 5
Shantz000210112X 7

Draw 8 - Friday, Mar 11 at 7:00PM

Game : 8-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Gardner0321023X11
Burrus1000500X6

Game : 8-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Shantz1021103X8
Erdos0200010X3

Game : 8-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Rampton00320220X9
House21004003X10

Draw 9 - Saturday, Mar 12 at 2:00PM

Game : 9-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Klebe111304X10
Erdos000020X2

Game : 9-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Lepine3030111X9
House0202000X4

Draw 10 - Saturday, Mar 12 at 7:00PM

Game : 10-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Shantz034031X11
Gardner000100X1

Game : 10-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Klebe2002011X6
Lepine0020100X3

Draw 11 - Sunday, Mar 13 at 10:00AM

Game : 11-3 | Event : PL [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Klebe1023001X7
Gardner0000110X2

Draw 12 - Sunday, Mar 13 at 3:00PM

Game : 12-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Shantz10010031X6
Klebe00301100X5

Brackets



Event PL

 
Seed 1 -
 Shantz [11]
       
             
    Draw 10  Ice  4  (L to SF)
 Shantz [6]
   
             
 
Seed 2 -
 Gardner [1]
       
             
             
        Draw 12  Ice  4   Shantz  
         
Champion  
 
     
SF Gardner [2]
     
Seed 5 -
 Erdos [2]
         
             
  Draw 9  Ice  2  
 Klebe [6]
Draw 11  Ice  3  
 Klebe [5]
   
             
Seed 4 -
 Klebe [10]
         
    Draw 10  Ice  5  
 Klebe [7]
     
Seed 3 -
 Lepine [9]
         
             
  Draw 9  Ice  4  
 Lepine [3]
       
             
Seed 6 -
 House [4]
         
             
             



Teams

Burrus
Royal City
Skip: Marilynne Burrus
Third: Mona Bassett
Second: Terry Townsend-Jones
Lead: Rita Araki
Fifth:
Coach:
   
Erdos
Nanaimo
Skip: Debbie Erdos
Third: Teri Palynchuk
Second: Kily Howat
Lead: Linda Torgerson
Fifth: Mary Ellen Konyer
Coach:
   
Gardner
Royal City, Cloverdale, Tunnel Town
Skip: Isobel Gardner
Third: Nancy Stagg
Second: Teri Walker
Lead: Paula LeSage
Fifth: Patricia Mackintosh
Coach:
   
House
Royal City
Skip: Cindy House
Third: Carol McFadden
Second: Ruth Van Vliet
Lead: Monica Hunter
Fifth:
Coach:
   
Klebe
Chilliwack, Cloverdale, Langley
Skip: Janet Klebe
Third: Kerri Miller
Second: Laurie Shimizu
Lead: Donna Christian
Fifth:
Coach: Vic Shimizu
   
Lee
Cranbrook, Castlegar
Skip: Lynn Lee
Third: Heather Nichol
Second: Joan Fiedler
Lead: Joy Walker
Fifth:
Coach:
   
Lepine
Langley, Cloverdale, Royal City
Skip: Karen Lepine
Third: Julie Beugelink
Second: Claire Morrison
Lead: Terry Parent
Fifth:
Coach:
   
Rampton
Marpole
Skip: Laura Rampton
Third: Pam Chow
Second: Connie Bailey
Lead: Jay Taylor
Fifth:
Coach:
   
Shantz
Parksville
Skip: Penny Shantz
Third: Cindy Curtain
Second: Janet Suter
Lead: Shirley Wong
Fifth: Karen Ruus
Coach:
      
   


Sponsors
http://connecthearing.ca