Chilliwack Curling Club

2022 BC Seniors Men's Championship

Chilliwack, BC
Tuesday, March 15, 2022 to Sunday, March 20, 2022


Standings

TeamWL
             Pool A
Sieg40
Horning31
Richards22
Wood22
Buchy13
Strathdee04
             Pool B
Pierce40
Dangerfield22
Eden22
Wright22
Shimizu13
Greenlaw13
             Pool C
Monkman40
Craig22
Longworth22
McArdle22
Ihlen04


Qualifiers

EventTeam
ChampionCraig



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, March 15, 2022Draw 1 - 4:00PM / Draw 2 - 8:00PM
Wednesday, March 16, 2022Draw 3 - 12:00PM / Draw 4 - 4:00PM / Draw 5 - 8:00PM
Thursday, March 17, 2022Draw 6 - 8:00AM / Draw 7 - 12:00PM / Draw 8 - 4:00PM / Draw 9 - 8:00PM
Friday, March 18, 2022Draw 10 - 8:00AM / Draw 11 - 12:00PM / Draw 12 - 4:00PM / Draw 13 - 8:00PM
Saturday, March 19, 2022Draw 14 - 9:00AM / Draw 15 - 2:00PM / Draw 16 - 7:00PM
Sunday, March 20, 2022Draw 17 - 9:00AM / Draw 18 - 2:00PM


Draw 1 - Tuesday, Mar 15 at 4:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Buchy100100X2
Wood*030032X8

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Strathdee*1000102004
Horning0011010148

Game : 1-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Craig0100100X2
Monkman*2011012X7

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Sieg410302X10
Richards*001010X2

Game : 1-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Eden1212002X8
Shimizu*0000210X3

Game : 1-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Longworth*10000010X2
McArdle00021000X3

Game : 1-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Greenlaw1100110X4
Wright*0011005X7

Game : 1-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Pierce*2202004X10
Dangerfield0010100X2

Draw 2 - Tuesday, Mar 15 at 8:00PM

Game : 2-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
McArdle102230X8
Ihlen*020001X3

Game : 2-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Monkman*00202211X8
Longworth02020000X4



Draw 5 - Wednesday, Mar 16 at 8:00PM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Dangerfield*1010200116
Wright01000220x5

Game : 5-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Craig*3101005X10
Ihlen0000120X3

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Shimizu00101X2
Pierce*32030X8

Game : 5-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Eden02100101X5
Greenlaw*10002010X4

Game : 5-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Sieg*130104X9
Strathdee001010X2

Game : 5-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Richards*10300200X6
Buchy01021031X8

Game : 5-7 | Event : C [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Monkman*10130100X6
McArdle01002011X5

Game : 5-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Wood*0100010X2
Horning0021103X7


Draw 7 - Thursday, Mar 17 at 12:00PM

Game : 7-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Longworth00010021X4
Craig20000100X3

Game : 7-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Buchy000X0
Sieg243X9

Game : 7-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Horning00020201X5
Richards02102010X6

Game : 7-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Strathdee100000X1
Wood041202X9

Game : 7-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Greenlaw03202001X8
Dangerfield10030110X6

Game : 7-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Wright0101020X4
Shimizu0010001X2

Game : 7-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Pierce0131011X7
Eden2000100X3

Game : 7-8 | Event : C [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Ihlen0010X1
Monkman4104X9


Draw 9 - Thursday, Mar 17 at 8:00PM

Game : 9-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Shimizu*1310020X7
Greenlaw0004101X6

Game : 9-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Ihlen001001X2
Longworth*000510X6

Game : 9-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Wood*100000X1
Sieg030222X9

Game : 9-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Wright1301000X5
Pierce*0020114X8

Game : 9-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Horning310003001X 8
Buchy*002120110X 7

Game : 9-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Dangerfield04110X6
Eden*20001X3

Game : 9-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Richards*302021X8
Strathdee010100X2

Game : 9-8 | Event : C [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
McArdle01002020X5
Craig*10210301X8

Draw 10 - Friday, Mar 18 at 8:00AM

Game : 10-3 | Event : TB [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Craig*1000015X7
McArdle0011100X3

Game : 10-4 | Event : TB [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Richards02202010X7
Dangerfield*20030001X6

Game : 10-5 | Event : TB [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Longworth*13042X10
Wright00200X2

Game : 10-8 | Event : TB [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Wood011020X4
Eden*002131X7

Draw 11 - Friday, Mar 18 at 12:00PM

Game : 11-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Richards0012010X4
Monkman*1100206X10

Game : 11-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Sieg*0101002X4
Longworth2010220X7

Game : 11-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Craig01301012X8
Horning*10020100X4

Game : 11-6 | Event : PL [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Eden0201020X5
Pierce*2030201X8


Draw 13 - Friday, Mar 18 at 8:00PM

Game : 13-1 | Event : PL [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Sieg321022X10
Horning*000100X1

Game : 13-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Longworth*2001010X4
Craig0220103X8

Game : 13-3 | Event : PL [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Eden*00010X1
Richards12103X7

Game : 13-7 | Event : PL [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Pierce*0030210X6
Monkman1204001X8

Draw 14 - Saturday, Mar 19 at 9:00AM

Game : 14-3 | Event : PL [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Sieg*11020020X6
Longworth00302003X8

Game : 14-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Richards0110101X4
Pierce*2002020X6


Draw 16 - Saturday, Mar 19 at 7:00PM

Game : 16-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Monkman01002020X5
Craig*00120300X6

Game : 16-6 | Event : PL [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Longworth010030010X 5
Pierce*000201201X 6

Draw 17 - Sunday, Mar 20 at 9:00AM

Game : 17-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Pierce*10102120X7
Monkman02010000X3

Draw 18 - Sunday, Mar 20 at 2:00PM

Game : 18-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Pierce010001X2
Craig*202210X7

Brackets



Event PL

Seed 1 -
 Sieg [4]
         
             
  Draw 11  Ice  4  (L to B1)
 Longworth [4]
       
             
Seed 8 -
 Longworth [7]
         
    Draw 13  Ice  2  (L to B5) Craig      
Seed 4 -
 Craig [8]
 
Page 1 -  
     
             
  Draw 11  Ice  5  (L to B2)
 Craig [8]
       
             
Seed 5 -
 Horning [4]
         
             
Seed 2 -
 Eden [5]
         
             
  Draw 11  Ice  6  (L to B3)
 Pierce [6]
       
             
Seed 7 -
 Pierce [8]
         
    Draw 13  Ice  7  (L to B6) Monkman      
Seed 3 -
 Richards [4]
 
Page 2 -  
     
             
  Draw 11  Ice  2  (L to B4)
 Monkman [8]
       
             
Seed 6 -
 Monkman [10]
         
             
             
             
   
B1 Sieg [10]
       
             
    Draw 13  Ice  1  
 Sieg [6]
     
             
   
B2 Horning [1]
Draw 14  Ice  3   Longworth    
       
Page 3 -  
   
     
B5 Longworth [8]
     
             
             
             
   
B3 Eden [1]
       
             
    Draw 13  Ice  3  
 Richards [4]
     
             
   
B4 Richards [7]
Draw 14  Ice  5   Pierce    
       
Page 4 -  
   
     
B6 Pierce [6]
     
             
             
             
Page 1 -
 Craig [6]
         
             
  Draw 16  Ice  4  (L to SF)
 Craig [7]
     
             
Page 2 -
 Monkman [5]
         
             
Page 3 -
 Longworth [5]
  Draw 18  Ice  4   Craig    
       
Champion  
   
  Draw 16  Ice  6  
 Pierce [7]
       
             
Page 4 -
 Pierce [6]
Draw 17  Ice  4  
 Pierce [2]
     
             
   
SF Monkman [3]
       
             
             



Teams

Buchy
Kimberley, Sparwood and Grand Forks
Skip: Tom Buchy
Third: Dave Toffolo
Second: Kevin Maffioli
Lead: Darren Will
Fifth:
Coach:
   
Craig
Nanaimo
Skip: Wes Craig
Third: Steve Waatainen
Second: Keith Clarke
Lead: Craig Burton
Fifth:
Coach:
   
Dangerfield
Victoria Curling Club
Skip: Neil Dangerfield
Third: Denis Sutton
Second: Darren Boden
Lead: Bob Coulombe
Fifth:
Coach:
   
Eden
Kelowna
Skip: Wylie Eden
Third: Sean Matheson
Second: Norbert Bernardin
Lead: Larry Kozachenko
Fifth:
Coach:
   
Greenlaw
Marpole Curling Club, Vancouver Curling Club
Skip: Kip Greenlaw
Third: Ian Baart
Second: Olivier Eymere
Lead: Paul Keelan
Fifth:
Coach:
   
Horning
Castlegar/Trail
Skip: Deane Horning
Third: Bill van Yzerloo
Second: Don Freschi
Lead: RIchard Faunt
Fifth: Devo Devine
Coach:
   
Ihlen
McArthur Island Curling Club
Skip: Kevin Ihlen
Third: Chris Beatty
Second: Joe Picton
Lead: Paul Bregoliss
Fifth:
Coach:
   
Longworth
Vernon Curling Club
Skip: Mark Longworth
Third: Dean Mackney
Second: Greg Hamilton
Lead: Sean Worth
Fifth:
Coach:
   
McArdle
Royal City Curling Club
Skip: Ken McArdle
Third: Frank O'Driscoll
Second: Dean Koyanagi
Lead: Tony Zidar
Fifth:
Coach:
   
Monkman
Golden Ears Curling Club
Skip: Dean Joanisse
Third: Dave Stephenson
Second: Randie Shen
Lead: Greg Monkman
Fifth: Chris Atchison
Coach: Steve Petryk
   
Pierce
Royal City
Skip: Brent Pierce
Third: Ken Maskiewich
Second: Bryan Miki
Lead: Darin Fenton
Fifth: Ross Graham
Coach:
   
Richards
Quesnel Curling Center
Skip: Mike Pagurut
Third: Tim Richards
Second: Dave Needham
Lead: Shayne Yamamoto
Fifth:
Coach:
   
Shimizu
Cloverdale, Tunnel Town
Skip: Vic Shimizu
Third: Brian McInnis
Second: Trevor Bakken
Lead: Mark Yodogawa
Fifth:
Coach:
   
Sieg
Abbotsford
Skip: Lyle Sieg
Third: Kent Bird
Second: Brett Kury
Lead: Doug O'Byrne
Fifth:
Coach:
   
Strathdee
Chilliwack, Abbotsford, Penticton
Skip: Steve Strathdee
Third: Don Davis
Second: Al Jersak
Lead: Chris Ware
Fifth:
Coach:
   
Wood
Victoria Curling Club
Skip: Mike Wood
Third: Troy Zielger
Second: Glen Allen
Lead: Ryan Landa
Fifth:
Coach:
   
Wright
Kelowna, Comox
Skip: Steve Wright
Third: Ron Schmidt
Second: Norm Cote
Lead: Shaun Everest
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors