Salmon Arm Curling Centre

2017 BC Senior Curling Championships - Women's

Salmon Arm, BC
Monday, February 20, 2017 to Sunday, February 26, 2017


Standings

TeamWL
Jenkins70
Cowan61
Noble52
Deputan43
Richter34
Lepine25
Nichol16
Bulleid07


Qualifiers

EventTeam
ChampionNoble



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, February 21, 2017Draw 1 - 2:45PM / Draw 2 - 7:30PM
Wednesday, February 22, 2017Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Thursday, February 23, 2017Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM / Draw 8 - 7:00PM
Friday, February 24, 2017Draw 9 - 9:00AM / Draw 10 - 2:00PM
Saturday, February 25, 2017Draw 11 - 2:00PM / Draw 12 - 7:00PM
Sunday, February 26, 2017Draw 13 - 11:00AM


Draw 1 - 2:45PM

Game : 1-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Noble01020020X5
Richter*00100102X4

Game : 1-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Bulleid0010101X3
Lepine*1102020X6

Draw 2 - 7:30PM

Game : 2-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Richter301053X12
Nichol*010200X3

Game : 2-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Bulleid02000X2
Cowan*20251X10

Game : 2-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Lepine00011010X3
Deputan*21000201X6

Game : 2-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Jenkins10000013X5
Noble*01001000X2


Draw 4 - 2:00PM

Game : 4-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Jenkins20201011X7
Richter*02010100X4

Game : 4-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Noble01021001X5
Deputan*10100020X4

Game : 4-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Nichol01000222X7
Bulleid*10011000X3

Game : 4-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Lepine30010100X5
Cowan*03001011X6

Draw 5 - 7:00PM

Game : 5-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Deputan0210001X4
Cowan*3002120X8

Game : 5-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Jenkins301224X12
Nichol*000000X0

Game : 5-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Lepine01003110X6
Noble*00320003X8

Game : 5-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Richter102012X6
Bulleid*000000X0


Draw 7 - 2:00PM

Game : 7-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Richter0102000X3
Cowan*2000232X9

Game : 7-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Nichol01001010X3
Deputan*10100002X4

Game : 7-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Jenkins2013202X10
Lepine*0100020X3

Game : 7-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Noble021032X8
Bulleid*000100X1

Draw 8 - 7:00PM

Game : 8-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Bulleid010010X2
Deputan*302104X10

Game : 8-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Lepine02010210X6
Richter*20402002X10

Game : 8-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Nichol001001X2
Noble*220310X8

Game : 8-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Cowan0101010X3
Jenkins*2030102X8

Draw 9 - 9:00AM

Game : 9-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Cowan10030101X6
Noble*02001010X4

Game : 9-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Deputan210010000X 4
Jenkins*000100211X 5

Game : 9-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Nichol0202000X4
Lepine*3010111X7

Draw 10 - 2:00PM

Game : 10-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Bulleid2000100X3
Jenkins*0301021X7

Game : 10-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Cowan0101202X6
Nichol*1010010X3

Game : 10-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Deputan010200111X 6
Richter*103010000X 5

Draw 11 - 2:00PM

Game : 11 | Event : QF [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Jenkins020240X8
Cowan*102002X5

Game : 11 | Event : QF [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Noble02030103X9
Deputan*10301010X6

Draw 12 - 7:00PM

Game : 12 | Event : SF [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Noble1003023X9
Cowan*0120100X4

Draw 13 - 11:00AM

Game : 13 | Event : FIN [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Jenkins20102000X5
Noble*01020301X7

Brackets



Event PL

           
 
1 Qualifier - 
 Jenkins [8]
     
           
    Draw 11     (L to Q12)
 Jenkins [5]
   
           
 
2 Qualifier - 
 Cowan [5]
     
           
3 Qualifier - 
 Noble [9]
  Draw 13      Noble  
       
Champion  
 
  Draw 11     
 Noble [9]
     
           
4 Qualifier - 
 Deputan [6]
Draw 12     
 Noble [7]
   
           
 
Q1 vs Q2 Loser - 
 Cowan [4]
     
           
           



Teams

Bulleid
Terrace
Skip: Lisa Bulleid
Third: Sylvia Griffith
Second: Kathie Simpson
Lead: Joan Kucheryshen
Fifth:
Coach: Chad Sallenback
   
Cowan
Langley
Skip: Shiella Cowan
Third: Donna Langlands
Second: Crystal Murray
Lead: Donna Maitland
Fifth:
Coach:
   
Deputan
Chilliwack Curling Club
Skip: Lisa Deputan
Third: Kerri Miller
Second: Jane Adam
Lead: Laurie Shimizu
Fifth:
Coach: Vic Shimizu and Doug Marshall
   
Jenkins
Salmon Arm
Skip: Sandra Jenkins
Third: Kate Horne
Second: Wendy Cseke
Lead: Carol Murray
Fifth: Gerri Kiy
Coach: Darryl Horne
   
Lepine
Langley/Cloverdale
Skip: Karen Lepine
Third: Susan Beuk
Second: Claire Morrison
Lead: Karen Van Os
Fifth: Craig Lepine
Coach:
   
Nichol
Castlegar
Skip: Heather Nichol
Third: Laurie Karn
Second: Marnie Matthews
Lead: Joyce Maloff
Fifth:
Coach:
   
Noble
Qualicum & District Curling Club
Skip: Lynne Noble
Third: Penny Shantz
Second: Colleen Robson
Lead: Kathy Branch
Fifth: Jackie Clement
Coach:
   
Richter
Penticton, Vancouver, Kamloops, Royal City, Cloverdale
Skip: Marilou Richter
Third: Debbie Jones-Walker
Second: Brenda Garvey
Lead: Pam Cuthbert
Fifth: Leanne Andrews
Coach:
   


Sponsors