Nanaimo Curling Club

2017 BC U18 Curling Championships - Boys

Nanaimo, BC
Friday, March 17, 2017 to Sunday, March 19, 2017


Standings

TeamWL
Pool A
Tardi30
Raber21
Geiger12
Brown03
Pool B
Love30
Sato21
Silversides12
Murray03


Qualifiers

EventTeam
Championship GoldTardi
Championship SilverRaber
Championship BronzeLove
Consolation GoldSilversides
Consolation SilverMurray
Consolation BronzeGeiger



Draw Times

DatesDraws
Friday, March 17, 2017Draw 1 - 10:00AM / Draw 2 - 3:00PM
Saturday, March 18, 2017Draw 3 - 8:30AM / Draw 4 - 5:30PM
Sunday, March 19, 2017Draw 5 - 9:30AM


Draw 1 - 10:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Tardi20103001X7
Raber*02010100X4

Game : 1-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sato0001001X2
Love*0110120X5

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Geiger0302102X8
Brown*1010020X4

Game : 1-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Murray000100X1
Silversides*202032X9

Draw 2 - 3:00PM

Game : 2-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Murray0000011X2
Sato*4101100X7

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Geiger0101010X3
Tardi*2010203X8

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Silversides01020030X6
Love*40200100X7

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Brown0102010X4
Raber*2010202X7

Draw 3 - 8:30AM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Raber110201001X 6
Geiger*003010010X 5

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Love0030400X7
Murray*1001011X4

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Brown002001X3
Tardi*310040X8

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Silversides00001000X1
Sato*10000011X3

Draw 4 - 5:30PM

Game : 4-A | Event : SF [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Silversides1110211X7
Brown*0001000X1

Game : 4-B | Event : SF [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Sato004000010X 5
Tardi*200111001X 6

Game : 4-C | Event : SF [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Raber103000111X 7
Love*020202000X 6

Game : 4-D | Event : SF [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Geiger0202102X7
Murray*3050010X9

Draw 5 - 9:30AM

Game : 5-A | Event : FIN [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Brown0030000x3
Geiger*2002023x9

Game : 5-B | Event : PL [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Tardi0312001x7
Raber*1000110x3

Game : 5-C | Event : FIN [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Love*300320x8
Sato002002x4

Game : 5-D | Event : PL [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Murray*100110x3
Silversides022003x7

Brackets



Event PL

A1 Sato [5]
         
           
Draw 4  Ice B   (L to C1)
 Tardi [7]
       
           
B2 Tardi [6]
         
  Draw 5  Ice B    Tardi      
B1 Raber [7]
 
Championship Gold  
     
           
Draw 4  Ice C   (L to C2)
 Raber [3]
       
           
A2 Love [6]
         
           
           
 
C1 Love [8]
       
           
  Draw 5  Ice C    Love      
   
Championship Bronze  
     
 
C2 Sato [4]
       
           
           
           
           
A3 Geiger [7]
         
           
Draw 4  Ice D   (L to C3)
 Murray [3]
       
           
B4 Murray [9]
         
  Draw 5  Ice D    Silversides      
B3 Silversides [7]
 
Consolation Gold  
     
           
Draw 4  Ice A   (L to C4)
 Silversides [7]
       
           
A4 Brown [1]
         
           
           
 
C4 Brown [3]
       
           
  Draw 5  Ice A    Geiger      
   
Consolation Bronze  
     
 
C3 Geiger [9]
       
           
           



Teams

Brown
Prince George Golf and Curling Club
Skip: James Brown
Third: Alasdair Wilson
Second: Tyler Slaney
Lead: Andrew Sherstan
Fifth:
Coach: Bill Fisher
   
Geiger
Invermere and District Curling Center
Skip: Matt Schiman
Third: Tyler Powell
Second: Jordan Geiger
Lead: Jacob Umbach
Fifth:
Coach: Joe Evanoff
   
Love
Vernon
Skip: Thomas Love
Third: Erik Colwell
Second: Brendan Chapple
Lead: Logan Miron
Fifth:
Coach: Dean Chapple
   
Murray
Kelowna/Kamloops
Skip: Ramsay Murray
Third: Tyler Makar
Second: Ewan Murray
Lead: Jaryn MacInnes
Fifth:
Coach: Monica Makar
   
Raber
Vernon/Salmon Arm
Skip: Adam Raber
Third: Ben Morin
Second: Andrew Cowell
Lead: Gray Simms
Fifth:
Coach: Dale Hofer
   
Sato
Royal City, Cloverdale, Coquitlam
Skip: Hayato Sato
Third: Dawson Ballard
Second: Joshua Miki
Lead: Troy Chong
Fifth:
Coach: Bryan Miki/Len Chong
   
Silversides
Victoria
Skip: Duncan Silversides
Third: Zane Bartlett
Second: Ryan Cassidy
Lead: Dennis Williams
Fifth:
Coach: Ken MacDonald
   
Tardi
Langley/Victoria
Skip: Tyler Tardi
Third: Sterling Middleton
Second: Scott Gray
Lead: Derek Chandler
Fifth:
Coach: Bob Coulombe/Paul Tardi
   


Sponsors
Curl BC