Nanaimo Curling Club

2017 BC U18 Curling Championships - Girls

Nanaimo, BC
Friday, March 17, 2017 to Sunday, March 19, 2017


Standings

TeamWL
Pool A
Drexel30
Connor21
Richards12
Schmidt03
Pool B
Daniels30
Douglas21
Cotter12
Hessel03


Qualifiers

EventTeam
Championship GoldDrexel
Championship SilverConnor
Championship BronzeDouglas
Consolation GoldCotter
Consolation SilverRichards
Consolation BronzeSchmidt



Draw Times

DatesDraws
Friday, March 17, 2017Draw 1 - 10:00AM / Draw 2 - 3:00PM
Saturday, March 18, 2017Draw 3 - 8:30AM / Draw 4 - 5:30PM
Sunday, March 19, 2017Draw 5 - 9:30AM


Draw 1 - 10:00AM

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Cotter30030301X10
Schmidt*01002020X5

Game : 1-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Cotter0201011X5
Daniels*0020100X3

Game : 1-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Douglas0100100X2
Drexel*2011043X11

Game : 1-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Hessel01000112X5
Douglas*20304000X9

Draw 2 - 3:00PM

Game : 2-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Hessel0010010X2
Daniels*0203302X10

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Schmidt00020100X3
Drexel*23001012X9

Game : 2-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Douglas3001021X7
Cotter*0110100X3

Game : 2-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Connor100201201X 7
Richards*020020020X 6

Draw 3 - 8:30AM

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Richards10200031X7
Schmidt*02011100X5

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Cotter1320400X10
Hessel*0001010X2

Game : 3-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Connor0101000X2
Drexel*2010201X6

Game : 3-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Douglas0100000X1
Daniels*0020110X4

Draw 4 - 5:30PM

Game : 4-E | Event : PL [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Cotter2210203X10
Schmidt*0001010X2

Game : 4-F | Event : SF [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Connor000002101X 4
Daniels*000110010X 3

Game : 4-G | Event : SF [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Douglas00110101X4
Drexel*10001030X5

Game : 4-H | Event : PL [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Richards1142013X12
Hessel*0000200X2

Draw 5 - 9:30AM

Game : 5-E | Event : PL [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Hessel001001002
Schmidt*400110208

Game : 5-F | Event : PL [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Douglas101001205
Daniels*020010014

Game : 5-G | Event : FIN [FINAL]

Sheet G H1234567891011Total
Drexel0200030x5
Connor*0001001x2

Game : 5-H | Event : PL [FINAL]

Sheet H H1234567891011Total
Richards02000x2
Cotter*20311x7

Brackets



Event PL

A1 Douglas [4]
         
           
Draw 4  Ice G   (L to C1)
 Drexel [5]
       
           
B2 Drexel [5]
         
  Draw 5  Ice G    Drexel      
A2 Connor [4]
 
Championship Gold  
     
           
Draw 4  Ice F   (L to C2)
 Connor [2]
       
           
B1 Daniels [3]
         
           
           
           
 
C1 Douglas [5]
       
           
  Draw 5  Ice F    Douglas      
   
Championship Bronze  
     
 
C2 Daniels [4]
       
           
           
           
A3 Richards [12]
         
           
Draw 4  Ice H   (L to C3)
 Richards [2]
       
           
B4 Hessel [2]
         
  Draw 5  Ice H    Cotter      
B3 Cotter [10]
 
Consolation Gold  
     
           
Draw 4  Ice E   (L to C4)
 Cotter [7]
       
           
A4 Schmidt [2]
         
           
           
           
 
C3 Hessel [2]
       
           
  Draw 5  Ice E    Schmidt      
   
Consolation Bronze  
     
 
C4 Schmidt [8]
       
           
           



Teams

Connor
Prince George
Skip: Carly Connor
Third: Lorelei Guidos (Skip)
Second: Hannah Lindner
Lead: Jordan Henson
Fifth:
Coach: Doug Dalziel
   
Cotter
Vernon
Skip: Jaelyn Cotter
Third: Winter Harvey
Second: Katelyn McGillivray
Lead: Cassidy Schwaerzle
Fifth: Elijah Meixner
Coach: Jim Cotter
   
Daniels
Delta Thistle
Skip: Sarah Daniels
Third: Catera Park
Second: Kim Bonneau
Lead: Sarah Loken
Fifth:
Coach: Katie Witt
   
Douglas
Parksville/Alberni Valley/Victoria
Skip: Rebecca Douglas
Third: Julia Kresse
Second: Libby Elliott
Lead: Michaela Morrill
Fifth: Lauren Onushko
Coach: Dave Douglas
   
Drexel
Coquitlam, Cloverdale, Chilliwack
Skip: Heather Drexel
Third: Everly Royea
Second: Bailey Burke
Lead: Madeline Britz
Fifth:
Coach: Al Smith/Ken Britz
   
Hessel
Invermere
Skip: Kaitlyn Hessel
Third: Alexa Von Niessen
Second: Lily Flamand
Lead: Abigail Wells
Fifth: Anna Stevens
Coach: Holly Jones
   
Richards
Comox valley
Skip: Gracelyn Richards
Third: Chanelle Meeres
Second: Keelie Duncan
Lead: Bryn Woloshyn
Fifth:
Coach: Darren Richards/Adam Duncan
   
Schmidt
Winfield
Skip: Clare Schmidt
Third: Abby Otteson
Second: Hunter Libke
Lead: Jaiden Lloyd
Fifth:
Coach: Dave McGarry
   


Sponsors
Curl BC