Kamloops Curling Club

BCIMCA & PCMCA 2018 CHAMPIONSHIP Teams 70+ Mens

Kamloops, BC
Wednesday, March 21, 2018 to Saturday, March 24, 2018


Score Card


1. Sinclair
2. Lind
3. Gallaugher
4. Shimizu
5. Saboe
6. Tait
7. Leney
8. Wensink

1. Sinclair
Abbotsford
2220122
2. Lind
Creston
0022000
3. Gallaugher
Duncan
0220200
4. Shimizu
Grand Forks
0000020
5. Saboe
Kamloops
2022222
6. Tait
Kelowna
1202012
7. Leney
Qualicum Beach
0220010
8. Wensink
Richmond
0222002


Click for Win/Loss Detail View
1. Sinclair
2. Lind
3. Gallaugher
4. Shimizu
5. Saboe
6. Tait
7. Leney
8. Wensink

1. Sinclair
Abbotsford
W7-4W7-6W6-5L2-7T6-6W8-2W6-3
2. Lind
Creston
L4-7L4-8W8-5W6-5L4-5L4-5L1-7
3. Gallaugher
Duncan
L6-7W8-4W7-3L0-10W9-8L0-12L3-7
4. Shimizu
Grand Forks
L5-6L5-8L3-7L0-11L1-6W7-3L5-10
5. Saboe
Kamloops
W7-2L5-6W10-0W11-0W9-1W11-4W8-4
6. Tait
Kelowna
T6-6W5-4L8-9W6-1L1-9T6-6W6-4
7. Leney
Qualicum Beach
L2-8W5-4W12-0L3-7L4-11T6-6L4-6
8. Wensink
Richmond
L3-6W7-1W7-3W10-5L4-8L4-6W6-4



Standings / Points

TeamWLTPts
Saboe61012
Sinclair51111
Wensink4308
Tait3228
Gallaugher3406
Leney2415
Lind2504
Shimizu1602


Qualifiers

EventTeam



Draw Times

DatesDraws
Wednesday, March 21, 2018Draw 1 - 8:00AM / Draw 2 - 11:15AM / Draw 3 - 2:45PM / Draw 4 - 5:15PM
Thursday, March 22, 2018Draw 5 - 8:00AM / Draw 6 - 10:30AM / Draw 7 - 2:00PM / Draw 8 - 4:30PM
Friday, March 23, 2018Draw 9 - 8:00AM / Draw 10 - 10:30AM / Draw 11 - 2:00PM / Draw 12 - 4:30PM
Saturday, March 24, 2018Draw 13 - 8:00AM / Draw 14 - 10:30AM


Draw 1 - 8:00AM

Game : 1-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Wensink1201000X4
Saboe*0020321X8

Game : 1-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sinclair20100201X6
Shimizu*00021020X5

Game : 1-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Leney02100101X5
Lind*00011020X4

Game : 1-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Gallaugher00300501X9
Tait*11011040X8


Draw 3 - 2:45PM

Game : 3-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Tait 1001310X6
Sinclair* 0410001X6

Game : 3-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Wensink211201X7
Lind*000010X1

Game : 3-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Shimizu 010110X3
Gallaugher* 104002X7

Game : 3-8 | Event : RR [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Saboe2011034X11
Leney*0300100X4



Draw 6 - 10:30AM

Game : 6-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Wensink1140202X10
Shimizu*0001040X5

Game : 6-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Sinclair010010XX2
Saboe*200203XX7

Game : 6-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Tait01010202X6
Leney*10202010X6

Game : 6-8 | Event : RR [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Gallaugher203003XX8
Lind*020110XX4


Draw 8 - 4:30PM

Game : 8-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tait10130001X6
Wensink*01001110X4

Game : 8-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Lind00022000X4
Sinclair*21100111X7

Game : 8-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Saboe41113X10
Gallaugher*00000X0

Game : 8-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Shimizu2000311X7
Leney*0201000X3

Draw 9 - 8:00AM

Game : 9-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Lind20021021X8
Shimizu*03100100X5

Game : 9-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Saboe120321XX9
Tait*001000XX1

Game : 9-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Leney00101020X4
Wensink*11000301X6

Game : 9-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Sinclair00103120X7
Gallaugher*02030001X6


Draw 11 - 2:00PM

Game : 11-5 | Event : RR [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Leney000020X2
Sinclair*011204X8

Game : 11-6 | Event : RR [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Gallaugher0020010X3
Wensink*1002103X7

Game : 11-7 | Event : RR [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Lind00100212X6
Saboe*00041000X5

Game : 11-8 | Event : RR [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Shimizu100000X1
Tait*011211X6



Draw 14 - 10:30AM

Game : 14-1 | Event : RR [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Leney5313XXXX12
Gallaugher*0000XXXX0

Game : 14-2 | Event : RR [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sinclair3010101X6
Wensink*0101010X3

Game : 14-3 | Event : RR [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lind10110010X4
Tait*02001101X5

Game : 14-4 | Event : RR [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Shimizu0000XXXX0
Saboe*6113XXXX11



Teams

Gallaugher
Duncan
Skip: Bob Gallaugher
Third: James Turner
Second: Ward Hodgins
Lead: Dennis Searle
Fifth: Dick McCarthy
Coach:
   
Leney
Qualicum Beach
Skip: Geoff Leney
Third: Ken Calthorpe
Second: Terry Dyer
Lead: Willie Dunlop
Fifth: Gerry Kotyluk
Coach:
   
Lind
Creston
Skip: Lloyd Lind
Third: Laddie Pavlis
Second: Erich Gross
Lead: Mike Kennedy
Fifth:
Coach:
   
Saboe
Kamloops
Skip: Wayne Saboe
Third: Dennis Jeannotte
Second: Vince Hunter
Lead: John Sutton
Fifth: John Cox
Coach:
   
Shimizu
Grand Forks
Skip: Gordie Shimizu
Third: Homer Good
Second: Ken Hamanishi
Lead: Brian Noble
Fifth:
Coach:
   
Sinclair
Abbotsford
Skip: Milt Sinclair
Third: Jim Anderson
Second: Doug Carvey
Lead: Charlie Lindsay
Fifth: Gerry Wallace
Coach:
   
Tait
Kelowna
Skip: Ray Tait
Third: Bob Sieker
Second: Lorne Shoemaker
Lead: Yoshi Asao
Fifth: Dan Martell
Coach:
   
Wensink
Richmond
Skip: Jim Wensink
Third: Charlie Jones
Second: John Hardy
Lead: Serge Roy
Fifth: Joe Kerkhof
Coach:
   


Sponsors