Golden Ears Winter Club

Men's Lower Mainland Playdown

Maple Ridge, BC
Friday, December 09, 2016 to Sunday, December 11, 2016


Qualifiers

EventTeam
A Tardi
B Bilesky
C Guignard
D Moss



Draw Times

DatesDraws
Friday, December 09, 2016Draw 1 - 9:30AM / Draw 2 - 2:00PM
Saturday, December 10, 2016Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Sunday, December 11, 2016Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 1:30PM


Draw 1 - 9:30AM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Guignard200011059
Tanaka*010100204

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Forrest010100103
Leech*101031028

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Wenzek00013048
Moss*00000101

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Bilesky101040309
House*000202015

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Wenzek000101002
Schneider*011020116

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Moss302038
Tanaka*010102

Game : 2-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Forrest100001011X 4
House*001120200X 6

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Tardi2023010311
Leech*010020104

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Leech0200210120 19
Moss*1031001002 08

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tardi102102017
Bilesky*010010103

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Guignard001000001
Schneider*010011216

Game : 3-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Wenzek000021X3
House*023300X8

Draw 4 - 2:00PM

Game : 4-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
House100201010X 5
Bilesky*021000302X 8

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tardi100100101X 4
Schneider*000000010X 1

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Leech1010201101 7
Guignard*0103010010 6

Game : 5-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Forrest0201000X3
Moss*1020221X8

Game : 5-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Tanaka3102010001 8
Wenzek*0020100130 7

Draw 5 - 7:00PM

Game : 5-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Leech0200030207
Bilesky*10222010311

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Bilesky002020419
Schneider*000203005

Game : 6-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Guignard01043019
Tanaka*10100204

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Moss010101120X 6
House*000010002X 3

Draw 7 - 1:30PM

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Schneider0013001010 6
Moss*1000110202 7

Game : 7-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Guignard000103239
Leech*011010003

Brackets



Event A

 
 Tardi [11]
       
           
  Draw 2  Ice  5  (L to B3)
 Tardi [7]
     
 Forrest [3]
         
 
 Leech [4]
       
Draw 1  Ice  3  (L to B1)          
           
 Leech [8]
  Draw 3  Ice  2  (L to B7)
 Tardi [4]
   
           
           
 
 Bilesky [9]
       
           
  Draw 1  Ice  6  (L to B6)
 Bilesky [3]
     
           
 
 House [5]
       
           
      Draw 4  Ice  4  (L to B9) Tardi  
 
 Guignard [9]
   
A - Qualifier  
 
           
  Draw 1  Ice  2  (L to B5)
 Guignard [1]
     
           
 
 Tanaka [4]
       
           
           
 Wenzek [8]
  Draw 3  Ice  3  (L to B8)      
     
 Schneider [1]
   
Draw 1  Ice  4  (L to B2)          
 
 Wenzek [2]
       
 Moss [1] 
         
  Draw 2  Ice  1  (L to B4)
 Schneider [6]
     
           
 
 Schneider [6]
       
           
           

Event B

           
 
B3 Leech [9]
       
           
B2 Moss [8]
Draw 3  Ice  1  (L to C3)
 Leech [7]
     
           
Draw 2  Ice  3  (L to C1)
 Moss [8] 
Draw 4  Ice  5  (L to C5)
 Leech [7]
   
           
B5 Tanaka [2]
 
B8 Guignard [6]
     
           
      Draw 5  Ice  4  (L to C7)    
 
B4 Wenzek [3]
   
 Bilesky [9]
 
           
B1 Forrest [4]
Draw 3  Ice  5  (L to C4)
 House [5]
     
     
 Bilesky [11]
   
Draw 2  Ice  4  (L to C2)
 House [8]
Draw 4  Ice  3  (L to C6)   Draw 6  Ice  2  (L to C8) Bilesky
         
B - Qualifier  
B6 House [6]
 
B7 Bilesky [8]
     
           
       
B9 Schneider [5]
 
           
           

Event C

 
C5 Guignard [9]
       
           
C1 Tanaka [8]
Draw 6  Ice  3  
 Guignard [9]
     
           
Draw 4  Ice  6  
 Tanaka [4]
Draw 7  Ice  5   Guignard    
     
C - Qualifier  
   
C4 Wenzek [7]
 
C7 Leech [3]
     
           
           
           
C2 Forrest [3]
 
C8 Schneider [6]
     
           
Draw 4  Ice  5  
 Moss [6]
Draw 7  Ice  3   Moss    
     
D - Qualifier  
   
C3 Moss [8]
Draw 6  Ice  4  
 Moss [7] 
     
           
 
C6 House [3]
       
           
           



Teams

Bilesky
Royal City
Skip: Andrew Bilesky
Third: Steve Kopf
Second: Chase Martyn
Lead: Cameron Watt
Fifth:
Coach: Neil Houston
   
Forrest
Vancouver
Skip: Andrew Forrest
Third: Andrew Gray
Second: Dave Marchant
Lead: Kris Davis
Fifth:
Coach:
   
Guignard
Vancouver
Skip: Jeff Guignard
Third: Chris Faa
Second: Jeff Sargent
Lead: Nick Kuit
Fifth:
Coach: Karen Watson
   
House
Royal City
Skip: Will House
Third: Bruce Law
Second: Greg Davis
Lead: Thomas Sayer
Fifth:
Coach:
   
Leech
Golden Ears Winter Club
Skip: Ron Leech
Third: Bryan Kedziora
Second: Darin Fenton
Lead: Mike Goerz
Fifth:
Coach:
   
Moss
Richmond
Skip: Richard Brower
Third: Jan Bos
Second: Mike Moss
Lead: Deryk Brower
Fifth:
Coach: Larry Macdonald
   
Schneider
Royal City/Vernon
Skip: Stephen Schneider
Third: Jamie Sexton
Second: Shawn Eklund
Lead: Brant Amos
Fifth:
Coach:
   
Tanaka
Royal City
Skip: Cody Tanaka
Third: Travis Cameron
Second: Nicholas Umbach
Lead: Zachary Umbach
Fifth:
Coach:
   
Tardi
Langley, Royal City
Skip: Tyler Tardi
Third: Sterling Middleton
Second: Jordan Tardi
Lead: Nicholas Meister
Fifth:
Coach: Paul Tardi
   
Wenzek
Royal City/Victoria
Skip: Daniel Wenzek
Third: Paul Henderson
Second: Joe Wallingham
Lead: Rhys Gamache
Fifth:
Coach:
   


Sponsors